Bezpieczeństwo IT kluczowym priorytetem w sektorze MŚP

Raporty

Pracownicy polskich firm z sektora MŚP są już świadomi tego jak cenne i wrażliwe są dane pracodawcy i klientów, a bezpieczeństwo IT znajduje się najwyżej na liście ich priorytetów w kwestii wydatków na nowe technologie - pokazują wyniki najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie Microsoft przez Ipsos MORI.

Pracownicy polskich firm z sektora MŚP są już świadomi tego jak cenne i wrażliwe są dane pracodawcy i klientów, a bezpieczeństwo IT znajduje się najwyżej na liście ich priorytetów w kwestii wydatków na nowe technologie - pokazują wyniki najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie Microsoft przez Ipsos MORI.

Choć ponad połowa pracowników polskich MŚP deklaruje, że wykonuje pracę poza godzinami biurowymi, to wbrew pozorom nie najnowsze, wspierające wzrost efektywności i pracę mobilną rozwiązania IT są ich priorytetem, a bezpieczeństwo. 83% respondentów badania Ipsos MORI dla Microsoft wskazuje na bezpieczeństwo danych jako główny cel w obszarze inwestycji w nowe technologie w ich firmie, a 82% - bezpieczeństwo online (np. ochronę przed złośliwym oprogramowaniem).

Wciąż jednak pokutują pewne przekonania, które wstrzymują MŚP przed korzystaniem z efektywnych i bezpiecznych rozwiązań. 41% respondentów ma obawy związane z bezpieczeństwem danych przechowywanych w modelu chmurowym / online. Jednocześnie firmy korzystające już z tego typu usług są pewne bezpieczeństwa stosowanych przez siebie rozwiązań (54%) niemal dwukrotnie częściej niż pozostałe (31%).

"Dla małych i średnich firm, które decydują się na przeniesienie swoich zasobów online, do chmury, zwiększone bezpieczeństwo jest jedną z kluczowych korzyści. Wybór odpowiedniego dostawcy pozwala zapewnić nawet niewielkim firmom rozwiązania bezpieczeństwa dotychczas dostępne tylko dla największych, na które w innych modelach nie mogłyby sobie pozwolić. A redukcja wydatków na IT jest również istotnym priorytetem dla polskich MŚP" - powiedział Wojciech Życzyński, dyrektor odpowiedzialny za sektor MŚP w polskim oddziale Microsoft.

Taki poziom bezpieczeństwa wymagany jest między innymi w Kancelarii Radcy Prawnego Piotra Skrzypczaka, specjalizującej się w obsłudze inwestycji budowlanych, która zdecydowała się na wdrożenie usługi Office 365.

140530.microsoft.400x

"Działamy na rzecz klientów zarówno publicznych jak i prywatnych. Niezwykle istotne jest to aby dane wrażliwe, które stanowią tajemnicę handlową, a czasem nawet państwową, były w sposób bezpieczny przechowywane i udostępniane za pomocą systemu informatycznego. Usługa Office 365 daje nam tę pewność, a także elastyczność i wymierne korzyści finansowe" - powiedział Piotr Skrzypczak, właściciel Kancelarii.

"W kontekście bezpieczeństwa warto również podkreślić jeszcze jedną korzyść z usług online takich jak Office 365, gdzie oprogramowanie jest udostępniane jako usługa. Firma ma gwarancję pełnej legalności takiego oprogramowania, co znacznie ułatwia uszczelnienie polityk bezpieczeństwa i ochronę przed złośliwym oprogramowaniem" - dodał Wojciech Życzyński.

Badanie Ipsos MORI już po raz kolejny potwierdza istotną rolę bezpieczeństwa IT dla MŚP. W zeszłorocznej edycji 85% respondentów przyznało, iż jest to istotny aspekt w ich miejscu pracy, a blisko trzy czwarte uważało podniesienie bezpieczeństwa IT w firmie za jeden z najistotniejszych czynników przy braniu pod uwagę rozwiązań chmurowych.

Źródło: Microsoft

Udostępnij artykuł: