Bezpieczeństwo: Kradzież tożsamości – główne źródło przychodów!

BANK 2019/05

Przez całe lata kieszonkowcy interesowali się niemal wyłącznie gotówką, a ogołocony z pieniędzy portfel z reguły lądował w skrzynce pocztowej lub koszu na śmieci. Obecnie skradzione dowody tożsamości stanowią dla przestępców łup znacznie cenniejszy aniżeli banknoty, a zjawisko kradzieży tożsamości określane jest mianem przestępstwa XXI stulecia. Fatalne konsekwencje utraty dokumentów ograniczyć można jedynie poprzez budowę społecznej świadomości. Jak należy postępować w takich przypadkach?

18 mln 400 tys. zł – wniosek kredytowy na taką właśnie kwotę złożony został w jednej ze śląskich placówek bankowych w I kw. tego roku. Oszuści posługiwali się skradzionym dowodem tożsamości, którego posiadacz niezwłocznie po stwierdzeniu utraty dokumentu poinformował bank o zaistniałej sytuacji. Ten drobny fakt pokrzyżował złodziejskie plany, uchronił instytucję finansową przed utratą pokaźnej sumy pieniędzy, a prawowitego posiadacza dowodu osobistego przed koniecznością żmudnego i długotrwałego udowadniania na drodze sądowej, iż to nie on odpowiada za zobowiązanie. Godna naśladownictwa przezorność cechuje coraz więcej Polaków: w pierwszych trzech miesiącach 2019 r. baza Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE (DZ) uzupełniona została o informacje na temat kolejnych 34 117 dowodów osobistych, paszportów i innych dokumentów, utraconych w najprzeróżniejszych sytuacjach.

<...>

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: