Bezpieczeństwo transakcji elektronicznych: Polska w czołówce Europy

Bankowość

Polska jest jednym z najbezpieczniejszych krajów Europy jeśli chodzi o transakcje kartami płatniczymi. Jak wynika z danych First Data Polska, właściciela marki Polcard, odsetek transakcji oszukańczych na polskim rynku wynosi zaledwie 0,01 proc. Jest to sześć razy mniej niż średnia w Unii Europejskiej.

Polska jest jednym z najbezpieczniejszych krajów Europy jeśli chodzi o transakcje kartami płatniczymi. Jak wynika z danych First Data Polska, właściciela marki Polcard, odsetek transakcji oszukańczych na polskim rynku wynosi zaledwie 0,01 proc. Jest to sześć razy mniej niż średnia w Unii Europejskiej.

"Polska infrastruktura płatnicza znajduje się w światowej czołówce pod względem dostępności najnowszych rozwiązań w dziedzinie bezpieczeństwa. Obsługując dziesiątki tysięcy akceptantów kart płatniczych w Polsce wiele uwagi poświęcamy systemom zabezpieczeń antyfraudowych. Jest to pierwsza linia obrony przed nieuprawnionymi transakcjami. Równie ważna jest edukacja konsumentów i ścisła współpraca między wszystkimi graczami ekosystemu rynku płatności. Ostatnie wyniki pokazują, że możemy być przykładem dla innych" - mówi Janusz Diemko, prezes zarządu First Data Polska.

Karty zbliżeniowe godne zaufania

Pomiędzy październikiem 2012 r. a marcem 2013 współczynnik wszystkich transakcji nieuprawnionych zarejestrowanych przez systemy Polcard wyniósł niespełna 0,01 proc. Spośród nich tylko 504 to transakcje dokonane przy użyciu kart zbliżeniowych, podczas gdy firma rozlicza kilka milionów płatności zbliżeniowych każdego miesiąca. To mikroskopijna kropla w oceanie płatności zrealizowanych prawidłowo. Dodatkowo, biorąc pod uwagę fakt, że ilość transakcji zbliżeniowych rozliczonych przez FD Polcard znacząco wzrosła, z ok. 900 tys. w pierwszej połowie 2011 r. do 15 mln w drugiej połowie 2012 r., liczby pokazują, że karty zbliżeniowe są środkiem płatniczym godnym zaufania.

"Informacja o znikomym procencie transakcji oszukańczych dokonanych kartami zbliżeniowymi cieszy nas szczególnie w kontekście niedawnych doniesień medialnych dotyczących zagrożeń związanych z kartami zbliżeniowymi, które mogły obniżyć zaufanie do tej formy płatności" - dodaje Prezes Janusz Diemko.

Co ciekawe, aż 30 proc. przypadków nadużyć stanowią transakcje oszukańcze w branży hotelarskiej, zwykle dokonywane w czasie procesu rezerwacji. By pomóc akceptantom zmagającym się z tym problemem, First Data Polska uruchomiła specjalną akcję szkoleniową skierowaną do hoteli i agentów pośredniczących w dokonywaniu rezerwacji.

Mniej nadużyć dzięki nowym technologiom i edukacji rynku

Jednym z czynników, które wpłynęły na uzyskanie przez First Data Polska tak niskich wskaźników transakcji oszukańczych jest m.in. wdrożenie systemu PRM Merchant. W czasie rzeczywistym monitoruje i typuje on transakcje podwyższonego ryzyka, np. realizowane w nietypowych lokalizacjach, na rzadko spotykane sumy lub ilości towarów. PRM Merchant umożliwia natychmiastową weryfikację autentyczności transakcji poprzez kontakt z wydawcą karty.

O bezpieczeństwo transakcji online dba system 3D Secure, zgodny z programem Verified by Visa oraz MasterCard SecureCode. System oferowany przez First Data umożliwia prosty i skuteczny mechanizm weryfikacji użytkownika karty poprzez generowanie dodatkowego hasła, służącego do dokonania jednorazowej transakcji w internecie, zapobiegając tym samym transakcjom oszukańczym.

"Rozwiązania technologiczne uzupełniamy zwiększaniem ludzkich kompetencji. Pracownicy FD Polcard regularnie przeprowadzają szkolenia dla punktów handlowo-usługowych na terenie całej Polski. W trakcie organizowanych spotkań akceptanci poznają zasady bezpiecznego akceptowania kart, w tym sposobów rozpoznawania podejrzanych transakcji i odpowiedniego na nie reagowania." - mówi Dominik Szotek, Manager ds. Zarządzania Ryzykiem w First Data Polska.

Olga Małecka
First Data Polska

Udostępnij artykuł: