Bezpieczeństwo w zasięgu ręki

Finanse i gospodarka / Polecamy

W numerze 11/2013 MF BANK (s. 92-93) zaprezentowaliśmy Państwu szerokie możliwości wykorzystania technologii automatycznej identyfikacji (Auto ID) w sektorze finansowym.

W numerze 11/2013 MF BANK (s. 92-93) zaprezentowaliśmy Państwu szerokie możliwości wykorzystania technologii automatycznej identyfikacji (Auto ID) w sektorze finansowym.

Pisaliśmy m.in. o: elektronicznym obiegu dokumentów, czytnikach OCR, elektronicznej inwentaryzacji i automatycznych systemach kontroli dostępu.Optymalne funkcjonowanie
wymienionych systemów zapewnia jeden integrujący element - bezpieczna i sprawna infrastruktura sieciowa.

Komunikacja bezprzewodowa "zrywa łańcuch" przykuwający pracownika do biurka, zwiększając jego możliwości, elastyczność a w konsekwencji również wydajność. Nieskrępowany dostęp do systemu z dowolnego miejsca niesie jednak ze sobą szereg zagrożeń. W przypadku instytucji finansowych, gdzie w obiegu znajdują się poufne dane, podlegające szczególnej ochronie, nawet najbardziej błahe i przypadkowe naruszenie bezpieczeństwa może pociągać za sobą poważne konsekwencje. Rozwiązaniem problemu bezpieczeństwa sieci bezprzewodowej jest zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, takich jak: Air Defence firmy Motorola, oferowany na rynku polskim przez Koncept-L S.A.

System obejmuje najbardziej zaawansowane narzędzia do nieprzerwanego monitorowania sieci bezprzewodowej, pozwalając na identyfikację ataków, słabych punktów oraz natychmiastowe odcięcie dowolnego urządzenia naruszającego zasady bezpieczeństwa.

Air Defence może działać w istniejącej infrastrukturze dowolnego producenta lub w zestawie z urządzeniami Motoroli, które w połączeniu ze specjalnie zaprojektowanym serwerem prowadzą nieprzerwany monitoring całego ruchu w sieci w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie w całości skomponowane z urządzeń firmy Motorola ma tę zaletę, że punkty dostępowe pełnią jednocześnie funkcje sensorów (bez wpływu na wydajność sieci WLAN) i nie wymagają instalowania dodatkowych urządzeń. Uzupełnienie zabezpieczeń stanowią: VPN, szyfrowanie oraz uwierzytelnianie.

Korzystająca z najwięszej na rynku bazy (ponad 200 zapisanych zdarzeń dotyczących bezpieczeństwa i wydajności) platforma automatycznie identyfikuje i raportuje ataki, nietypowy ruch lub inne podejrzane działania, a wbudowany silnik fałszywych alarmów ogranicza konieczność interwencji pracowników działu IT do przypadków, które jej bezwzględnie wymagają.

System priorytetyzuje alarmy, informując w pierwszej kolejności o najbardziej niebezpiecznych zdarzeniach, co pozwala pracownikom reagować szybciej i precyzyjniej. Podjęte działania mogą następnie zostać zapisane w formie instrukcji, według której system będzie automatycznie reagował na podobne zagrożenia w przyszłości.

Air Defence działa precyzyjnie i chroni sieć bezprzewodową, dla której został zainstalowany, pozostając bez wpływu na pracę sieci sąsiadujących.

Wireless Vulnerability Assessment to opatentowana technologia, która pozwala symulować zewnętrzne ataki na sieć bezprzewodową. Jeden z sensorów, udając zagrożenie, może na wiele sposobów testować bezpieczeństwo i wydajność każdego urządzenia z osobna, a następnie generować raporty, zawierające takie informacje jak: aktywnośc kanałów i urządzeń, charakterystyka sygnałów radiowych i przepływ danych.W sumie, ponad 325 rekordów dla każdego urządzenia. Zebrane dane można sortować według różnych parametrów, tworząc szczegółowe zestawienia. Technologia ta pozwala na zdalne wykonanie audytu zgodności z obowiązującymi normami oraz generowanie czytelnych raportów kompatybilności bezpieczeństwa z PCI, HIPAA, GLBA czy też SOX.

Zalety bezprzewodowości systemu najlepiej widać przy wykonywaniu badań i analiz. Zamiast fizycznie przemierzać biura, sprawdzając wszystko osobiście, administratorzy mają zdalny dostep do zapisów, które mogą przewijać do zadanego momentu lub w razie konieczności przeglądać minuta po minucie. Zadania, które dotąd zajmowały wiele godzin, z Air Defense mogą być wykonane w kilka minut!

System daje specjalistom z działu IT szereg niezastąpionych narzędzi do zapewnienia bezpieczeństwa i stabilnego działania sieci bezprzewodowej. Pozwala konfigurować i przeprowadzać dokładną diagnostykę sieci z jednego miejsca. Oszczędza czas i środki, a przede wszystkim w znacznym stopniu podnosi bezpieczeństwo sieci.

Artykuł pochodzi z grudniowego numeru Misięcznika Finansowego BANK.

Udostępnij artykuł: