Bezpieczeństwo instytucji finansowej: Bezpieczne narzędzie transakcji?

BANK 2010/03

Bankowość elektroniczna daje ogromne możliwości korzystania ze środków zgromadzonych na naszych kontach. Dostęp do lokat, kredytów, płatności jest praktycznie natychmiastowy. Rewolucja zwana bankowością internetową, która rozpoczęła się w XX wieku, zmieniła sposób, w jaki postrzegamy i definiujemy takie pojęcia jak bank czy gotówka.

Krzysztof Radziwon, partner, Firma Doradcza KPMG
Paweł Skowroński, menedżer, Firma Doradcza KPMG
Michał Wiśniewski, Firma Doradcza KPMG

Rozwój sektora bankowości elektronicznej, oprócz ułatwień i nowych możliwości, jakie nam daje, stawia również nowe, poważne wyzwania. Jednym z tego rodzaju zagrożeń jest tzw. kradzież tożsamości. Procederem tym określamy bezprawne działania, w wyniku których internetowy złodziej wchodzi w posiadanie danych pozwalających mu na podszycie się pod inną osobę. Złodziej może np. włamać się do naszego komputer i ukraść numery kart kredytowych lub nazwę użytkownika oraz hasło do konta internetowego banku. Na kradzież tożsamości podatne są usługi realizowane przy wykorzystaniu publicznych sieci komputerowych.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: