Bezpieczeństwo instytucji finansowej: Mikroprocesor w karcie: nowe usługi i bezpieczeństwo

BANK 2010/03

Do końca 2010 r. klienci działających w Polsce banków powinni mieć tylko karty płatnicze z chipem. Taki termin przejścia do historii plastiku z paskiem magnetycznym deklarowano w programie SEPA. Ale już w 2005 r. wieszczono koniec starych kart. Zapewne i teraz karty z czarnym paskiem nie odejdą definitywnie do lamusa, choć ich dni są policzone.

Wiesław Waliszewski

1 stycznia 2011 r. zapisana jest w Krajowym Planie Implementacji i Migracji SEPA (Single Euro Payments Area – Jednolity Obszar Płatności w Euro) jako dzień, od kiedy karty płatnicze, jak i obsługująca je infrastruktura powinny być zgodne z EMV, czyli opracowanym w 1996 r. przez organizacje Eurocard/MasterCard oraz Visa standardem dla kart z mikroprocesorem. Jednak nie tylko program SEPA i kwestie bezpieczeństwa powodują, że nasze banki przyspieszyły przechodzenie na karty z chipem. Coraz ważniejsze są korzyści, jakie wystawcom kart dają dodatkowe usługi możliwe do zaoferowania klientowi banku dzięki mikroprocesorowi wtopionemu w kawałek plastiku.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: