Bezpieczeństwo wynajmu: weryfikacja tożsamości klienta

FN 2009/07-09 (lipiec - wrzesień 2009)

Rośnie popularność Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. Osoby, które utraciły dokumenty tożsamości, coraz częściej zgłaszają to w bankach. Dane są następnie wymieniane za pośrednictwem Związku Banków Polskich. Informacje, na szczęście, są dostępne również dla agencji pośrednictwa wynajmu nieruchomości.

Wostatnim roku o ponad połowę wzrosła liczba zastrzeganych dokumentów tożsamości, które zostały zgubione lub skradzione. Zastrzeganych jest obecnie około 15 tys. sztuk miesięcznie – to tak, jakby np. wszyscy mieszkańcy średniej wielkości miasta nagle zgubili swoje dokumenty! W Centralnej Bazie Danych Systemu znajduje się ponad 800 tys. dokumentów tożsamości (głównie dowody osobiste, prawa jazdy i paszporty).

System chroni przed całym wachlarzem przestępstw. Na podstawie danych udostępnionych przez Biuro Informacji Kredytowej wiemy, że w samym sektorze bankowym, w ciągu ostatnich 12 miesięcy, powstrzymano prawie 10 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 321 milionów złotych – to tyle, ile kosztuje np. roczna działalność wszystkich muzeów w Polsce.

Jak ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: