Bezpieczna droga do szkoły z SKO

Bankowość

PKO Bank Polski przygotował ponad 360 tysięcy gadżetów odblaskowych oraz ulotki przypominające podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. 190 tysięcy takich kompletów trafiło do szkół uczestniczących w programie Szkolnych Kas Oszczędności (SKO). Kolejne 170 tysięcy bankowych odblasków otrzymała Policja, której przedstawiciele rozdadzą je uczestnikom programu "Bezpieczna droga do szkoły".

PKO Bank Polski przygotował ponad 360 tysięcy gadżetów odblaskowych oraz ulotki przypominające podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. 190 tysięcy takich kompletów trafiło do szkół uczestniczących w programie Szkolnych Kas Oszczędności (SKO). Kolejne 170 tysięcy bankowych odblasków otrzymała Policja, której przedstawiciele rozdadzą je uczestnikom programu "Bezpieczna droga do szkoły".

Celem podjętych działań jest uświadomienie najmłodszym i ich opiekunom, jak w prosty sposób, dzięki odblaskom, można zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze. Jest to szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, gdy wcześnie zapada zmrok. O tym, że takie działania są bardzo potrzebne świadczą niechlubne statystyki lokujące nasz kraj na drugim miejscu wśród państw Unii Europejskiej pod względem liczby wypadków z udziałem pieszych. Działania edukacyjne są również następstwem zmian legislacyjnych. Znowelizowane niedawno prawo o ruchu drogowym nakłada na wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu poza terenem zabudowanym obowiązek noszenia odblasków.

Właśnie dlatego SKO-wicze z prawie 5 tysięcy szkół współpracujących z PKO Bankiem Polskim otrzymali odblaski oraz ulotki edukacyjne poświęcone tematyce bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Bank przygotował materiał we współpracy z Komendą Główną Policji. Objęta honorowym patronatem Komendanta Głównego Policji ulotka w przystępny sposób wyjaśnia najmłodszym i ich rodzicom podstawowe zasady zachowania się pieszych i rowerzystów na drodze.

- Szkolne Kasy Oszczędności to już nie tylko nauka oszczędzania i zarządzania minibudżetem, ale również znacznie szerzej zakrojone działania edukacyjne, także te związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Dzięki naszej współpracy z Komendą Główną Policji udało się przekazać uczniom wartościowe materiały edukacyjne oraz odblaski, które zwiększą ich bezpieczeństwo - podkreśla Małgorzata Kocoń, dyrektor Biura Młodego Klienta w PKO Banku Polskim.

Dodatkowo Bank podpisał porozumienie z Komendą Główną Policji, na mocy którego przekazał gadżety odblaskowe dla dzieci i młodzieży uczestniczących w zajęciach edukacyjnych w ramach organizowanego przez Policję programu "Bezpieczna droga do szkoły". Policja to kolejna po MEN i kuratoriach oświaty instytucja, która wspiera działania PKO Banku Polskiego na rzecz edukacji najmłodszego pokolenia Polaków.

- Cieszymy się, że wspólnie z PKO Bankiem Polskim docieramy do uczniów ze szkół podstawowych z bardzo cennym przesłaniem edukacyjnym, dzięki któremu ich świadomość wzrośnie, a widoczność na drodze znacząco się poprawia - podkreślił mł. insp. Marek Konkolewski z Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. - Noszenie odblasków poprawiających widoczność po zmroku jest obowiązkiem, który ratuje życie. Dzięki działaniom prewencyjnym i edukacyjnym, w ciągu ostatnich 10 lat udało się zmniejszyć liczbę wypadków z udziałem pieszych o około 30%. Oczywiście nie poprzestajemy na tym, a nasze wspólne bezpieczeństwo w ruchu drogowym musi się nadal poprawiać - dodał.

Szkolne Kasy Oszczędności, które PKO Bank Polski prowadzi już od 80 lat, cieszą się dużą popularnością wśród uczniów i ich rodziców, Obecnie z PKO Bankiem Polskim współpracuje prawie 5 tys. szkół podstawowych (więcej niż co trzecia szkoła w Polsce). Ponad 155 tys. dzieci oszczędza na internetowych kontach SKO, a przesłanie edukacyjne programu dociera do 1 mln uczniów. Program SKO obejmuje zarówno podstawy bankowości i finansów, jak i ekologii oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Źródło: PKO Bank Polski

Udostępnij artykuł: