Bezpieczne płatności za wakacje

Finanse i gospodarka

Według danych firmy Nielsen, Polacy wyjeżdżający na wakacje zagraniczne średnio ponoszą koszt 2315 zł. Zapewne wielu z nich decyduje się na zakup wymarzonej wycieczki z jednym w biur podróży. Zatem większość kosztu poniosą na początku, co dla 4-osobowej rodziny oznacza konieczność wpłaty około 8 tys. zł.

W jakiej formie najlepiej płacić za taką usługę, by było to zarówno korzystne, jak i bezpieczne? Na te pytania odpowiadają eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl.

Konieczność zapłaty dużej kwoty pieniędzy za wakacyjny wyjazd może być kłopotliwa – mówi Gabriela Drzymalska, ekspert porównywarki finansowej Comperia.pl. – Przede wszystkim dlatego, że nie każdy czuje się komfortowo ze świadomością, że ma przy sobie znaczną ilość gotówki. Pomimo to wciąż wielu Polaków wybiera tę tradycyjną formę zapłaty, która w porównaniu z innymi rozwiązaniami jest opcją dużo mniej bezpieczną.

Dlaczego warto wybrać kartę?

Transakcje przy użyciu kart płatniczych oprócz wygody niosą ze sobą inne wymierne korzyści. Najważniejszą z nich jest usługa tzw. chargeback (obciążenie zwrotne). Oznacza ona zobowiązanie banku, a zatem wystawcy karty, do zwrotu na konto jej właściciela, w uzasadnionych przypadkach, wpłaconych pieniędzy. W kontekście płatności za wakacje taka możliwość znajdzie zastosowanie, gdy dojdzie na przykład do upadku biura podróży lub nie wywiąże się ono z podjętych zobowiązań.

W takiej sytuacji, by odzyskać wpłacone pieniądze wystarczy przedstawić bankowi dowód wpłaty, dane transakcji, jak kwota czy numer karty, oraz uzasadnienie składanej reklamacji.

Niektóre instytucje wymagają również dowodów, że próbowano rozwiązać problem na własną rękę, ale się nie udało. Natomiast wszelkie dalsze działania w procesie odzyskiwania wpłaconej kwoty prowadzi już sam bank w imieniu klienta – dodaje Gabriela Drzymalska, ekspert porównywarki finansowej Comperia.pl.

Płatności kartą, oprócz gwarancji odzyskania środków w przypadku braku wywiązania się partnera z umowy, mają jeszcze jedną przewagę nad gotówką. Niektóre banki współpracują z biurami podróży lub innymi firmami, dzięki czemu klienci, korzystający z ich usług, mogą liczyć na zniżki, które obejmują nie tylko zakup wakacji, ale też biletów lotniczych, morskich lub noclegów.

Źródło: Comperia.pl

Udostępnij artykuł: