Bezpieczne testowanie rozwiązań fintech

Technologie i innowacje / Z rynku

Komisja Nadzoru Finansowego ogłosiła, że The Heart, korporacyjne centrum innowacji, będzie operatorem Piaskownicy regulacyjnej dla spółek rozwijających nowe technologie z branży finansowej. Mastercard, który od lat jest partnerem strategicznym The Heart zapewni dostęp do infrastruktury testowej.

Komisja Nadzoru Finansowego ogłosiła, że The Heart, korporacyjne centrum innowacji, będzie operatorem Piaskownicy regulacyjnej dla spółek rozwijających nowe technologie z branży finansowej. Mastercard, który od lat jest partnerem strategicznym The Heart zapewni dostęp do infrastruktury testowej.

Piaskownica Regulacyjna to pierwszy tego typu projekt w Polsce, którego celem jest aktywne wspieranie młodych spółek technologicznych we wchodzeniu na rynek usług finansowych.

Unikalna inicjatywa na polskim rynku

Pozostałymi członkami konsorcjum są kancelaria prawna Bird & Bird i międzynarodowa firma doradcza EY. The Heart Sandbox wesprze wybrane spółki, które chcą prowadzić działalność na polskim rynku finansowym. Podmioty otrzymają również pomoc w skalowaniu biznesu na pozostałych rynkach Unii Europejskiej, zarówno jeśli chodzi o dostęp do klientów oraz finansowania, jak i uzyskania odpowiednich licencji.Piaskownica regulacyjna KNF to unikalna inicjatywa na polskim rynku, pozwalająca fintechom na testowanie swoich rozwiązań w bezpiecznym środowisku. To zaszczyt, że możemy być częścią tak ważnego dla polskiego ekosystemu fintechowego programu, który zrewolucjonizuje sektor innowacji finansowych. Wierzymy, że unikalny model działania i posiadana wiedza w zakresie skalowania startupów przyniesie wymierne wyniki i wykreuje nowe konkurencyjne rozwiązania na rynku – komentuje Jędrzej Iwaszkiewicz, współzałożyciel The Heart.

Wspieranie rozwoju branży fintech

The Heart będzie operatorem Piaskownicy odpowiedzialnym za zarządzanie procesem testowania rozwiązań, stworzenie odpowiednich warunków dla udziału fintechów w programie, a także za osiągnięcie zakładanych rezultatów, takich jak uzyskanie licencji, współpraca z partnerami biznesowymi, czy skalowanie rozwiązań. Wysokiej klasy środowisko testowe umożliwi Mastercard:– Rolą Mastercard w tym wyjątkowym na skalę światową przedsięwzięciu, będzie dostarczenie infrastruktury testowej w dwóch wymiarach: realizacji transakcji płatniczych oraz wydawnictwa kart płatniczych. Mastercard zapewni również merytoryczne wsparcie eksperckie w obszarze kwalifikacji fintechów do Piaskownicy oraz doradztwo w dalszych fazach projektów. Jesteśmy dumni, że będziemy mogli brać udział w tym unikalnym projekcie oraz dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z ambitnymi polskimi firmami. Dla Mastercard udział w Piaskownicy regulacyjnej jest strategicznie ważny, ponieważ naszym priorytetem jest wspieranie rozwoju branży fintech w Polscepodkreśla Aleksander Naganowski, dyrektor ds. rozwoju nowego biznesu w polskim oddziale Mastercard Europe.

Kancelaria Bird & Bird oraz międzynarodowa firma doradcza EY zapewnią wsparcie doradcze, nakierowane na spełnienie wymogów formalnych stawianych spółkom z obszaru fintech chcącym rozpocząć działalność na polskim rynku finansowym.

Innowacyjność na rynkach finansowych

– Z naszej perspektywy jako kancelarii prawnej, uważamy, że technologiczna innowacyjność jest aktualnie jednym z największych wyzwań i jednocześnie biznesową szansą dla rynków finansowych. Z jednej strony pozwala klientom na łatwy i efektywny dostęp do usług finansowych, ale jednocześnie obliguje instytucje finansowe do szczególnej dbałości o bezpieczeństwo operacji, kontrolę środków angażowanych w transakcje finansowe oraz szeroko pojętą zgodność z wymogami prawa i rynkowymi zasadami etyki. Sądzimy, że wdrożenie Piaskownicy Regulacyjnej pozwoli pogodzić oba te cele – mówi mec. Sławomir Szepietowski, Partner Zarządzający, Kancelaria Bird & Bird. – Naszym zadaniem w projekcie Piaskownicy, jako partnera Operatora, jest dostarczenie ekspertyzy prawnej, opartej na lokalnym i międzynarodowym doświadczeniu Bird & Bird, w najbardziej wymagających, innowacyjnych projektach biznesowych – dodaje mec. Aleksandra Widziewicz, Of Consuel, Kancelaria Bird & Bird.­­– Współpraca EY z operatorem Piaskownicy Regulacyjnej jest kolejnym przedsięwzięciem, które wpisuje się w działania EY na rzecz wspierania innowacyjności na rynkach finansowych. Korzystając z wiedzy i praktycznego doświadczenia swoich ekspertów, EY wspierać będzie proces wyszukiwania oraz klasyfikacji podmiotów z największym potencjałem do Piaskownicy Regulacyjnej. EY zaoferuje podmiotom uczestniczącym w Piaskownicy wsparcie w zakresie doradztwa biznesowego, finansowego oraz podatkowego – komentuje Paweł Flak, Associate Partner, EY.Piaskownica Regulacyjna to pierwszy tego typu projekt w Polsce, którego celem jest aktywne wspieranie młodych spółek technologicznych we wchodzeniu na rynek usług finansowych. Podobne inicjatywy powstały m.in. w Singapurze, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii czy Australii. Teraz do tego grona dołącza Polska. Partnerstwo zawiązane w ramach The Heart Sandbox łączy najważniejszych graczy dając unikalną możliwość testowania rozwiązań pod okiem ekspertów od lat aktywnych na rynku innowacji finansowych oraz posiadających bogate doświadczenie z zakresu komercjalizacji rozwiązań, ekspansji zagranicznej czy współpracy z biznesem.

Źródło: The Heart

Udostępnij artykuł: