Bezrobocie w USA najniższe od pięciu lat

Komentarze ekspertów

Pierwszy tydzień grudnia upłynął pod znakiem istotnych z punktu widzenia inwestorów wydarzeń.

Pierwszy tydzień grudnia upłynął pod znakiem istotnych z punktu widzenia inwestorów wydarzeń.

Publikacja indeksów PMI, europejskiego oraz amerykańskiego PKB, a także wystąpienie Mario Draghiego były najważniejszymi czynnikami determinującymi sytuację na rynku walutowym. Uwagę ekonomistów przyciągnęły również informacje napływające z amerykańskiego rynku pracy, gdzie w listopadzie stopa bezrobocia  spadła z 7.3% do 7%, co było najlepszym wynikiem od ostatnich pięciu lat.

Lepsze od prognozowanych okazały się także dane o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym oraz prywatnym, które w ostatnim miesiącu wyniosło odpowiednio 203K oraz 196K, podczas gdy analitycy w obydwu przypadkach spodziewali się wyniku na poziomie 180K. Zdaniem ekspertów, opublikowane w piątek dane pozbawiają Bena Bernanke argumentów do dalszego odwlekania w czasie decyzji o ograniczeniu programu QE3. W tej sytuacji wiele wskazuje na to, że do zredukowania skali luzowania ilościowego powinno dojść już w czasie najbliższego posiedzenia Fed.

Poniedziałkowa sesja rozpoczęła się od publikacji danych obrazujących aktualną sytuację ekonomiczną na Dalekim Wschodzie. W ciągu dnia poznamy informacje o europejskim indeksie zaufania Sentix (prognoza 10.4 pkt), a także dynamice niemieckiej produkcji przemysłowej (prognoza 0.8% m/m). Dzień zakończą natomiast przemówienia szefa BoE - Mark'a Carney'a oraz członka FOMC - James'a Bullard'a.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska

Udostępnij artykuł: