BGK: dodatkowe 1,2 mld zł dotacji na budowę mieszkań w 2022 roku

Nieruchomości / Rynek / Z rynku

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) jeszcze w tym roku będzie mógł udzielić dodatkowo ponad 1,2 mld zł dotacji na budowę mieszkań.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) jeszcze w tym roku będzie mógł udzielić dodatkowo ponad 1,2 mld zł dotacji na budowę mieszkań.

"Dodatkowe środki pozwolą bankowi na wznowienie udzielania dotacji z programu bezzwrotnego wsparcia budownictwa. Pieniądze w programie są przeznaczone przede wszystkim na tworzenie i modernizację zasobów mieszkaniowych gmin" - czytamy w komunikacie.

Podstawowa wysokość dofinansowania wynosi 80% kosztów inwestycji. Dzięki wprowadzonym zmianom, jeżeli w trakcie realizacji koszty inwestycji wzrosną, bank będzie mógł podwyższyć wysokość wsparcia o nawet 20% pierwotnie przyznanej kwoty, wskazano.

Czytaj także: Deweloperzy gwałtownie ograniczą budowę nowych mieszkań?

"Do tej pory nie było to możliwe - określona w umowie kwota wsparcia stanowiła maksymalny limit dofinansowania. W sytuacji, kiedy na rynku mieszkaniowym dynamicznie rosną ceny materiałów i kosztów wykonania robót budowlanych, możliwość podwyższenia dofinansowania w trakcie realizacji przedsięwzięcia to znaczne wsparcie dla inwestorów" - powiedział dyrektor Departamentu Funduszy Mieszkaniowych w BGK Przemysław Osuch, cytowany w komunikacie.

W ubiegłym roku BGK przyjął 288 wniosków i udzielił wsparcia w kwocie ponad 1,3 mld zł. W tym roku tylko do końca sierpnia do BGK wpłynęło ponad 300 wniosków na kwotę niemal 1 mld zł, wnioski obejmują realizację ponad 5 tys. lokali mieszkalnych.

Środki pochodzą z Funduszu Dopłat

Pieniądze w programie bezzwrotnego wsparcia budownictwa pochodzą z Funduszu Dopłat. Dzięki temu wsparciu z budżetu państwa od 2007 roku w całej Polsce powstało już prawie 27,5 tysiąca lokali mieszkalnych, mieszkań chronionych, miejsc w noclegowniach i domach dla osób bezdomnych, a kolejne 11,8 tysiąca jest w trakcie realizacji. Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał na ten cel dotacje w łącznej wysokości 3,2 mld zł.

Wnioski o wsparcie z programu można składać przez cały rok. Wnioski kwalifikowane są do udzielenia wsparcia w okresie od lutego do końca września.

- czytamy w komunikacie.

BGK to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju, jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju. W 2018 r. rozpoczął ekspansję, otwierając przedstawicielstwa zagraniczne.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: