BGK: na firmy z województwa warmińsko-mazurskiego czeka jeszcze ok. 200 mln zł

Firma

Małe lokalne biznesy z województwa warmińsko-mazurskiego mogą sfinansować swój rozwój dzięki funduszom z Unii Europejskiej. Na przedsiębiorców czeka jeszcze 200 mln zł z projektu "Przedsiębiorcze warmińsko-mazurskie", podał Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Pożyczek na preferencyjnych warunkach udzielają instytucje finansujące współpracujące z BGK w regionie.

BGK - Bank Gospodarstwa Krajowego - Siedziba
Bank Gospodarstwa Krajowego - Siedziba (źródło: BGK SA)

Małe lokalne biznesy z województwa warmińsko-mazurskiego mogą sfinansować swój rozwój dzięki funduszom z Unii Europejskiej. Na przedsiębiorców czeka jeszcze 200 mln zł z projektu "Przedsiębiorcze warmińsko-mazurskie", podał Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Pożyczek na preferencyjnych warunkach udzielają instytucje finansujące współpracujące z BGK w regionie.

Małe lokalne biznesy z województwa warmińsko-mazurskiego mogą sfinansować swój rozwój dzięki funduszom z Unii Europejskiej #MSP #BGK @BGK_pl

Finansowanie unijne to wsparcie dla mikro-, małych i średnich firm, które poszukują pieniędzy na rozwój. Na uzyskanie finansowego wsparcia z UE w regionie szansę mają także biznesy, które inwestują w innowacje, wykorzystując technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK). Maksymalna kwota pożyczki, poręczenia lub wejścia kapitałowego może wynieść do 1 mln zł, podano.

Misja BGK

"Misją Banku Gospodarstwa Krajowego jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Ponad 100 mln zł, które już trafiło do przedsiębiorców na Warmii i Mazurach, to impuls do wzrostu ekonomicznego regionu. Dzięki tym pieniądzom przedsiębiorcy mogą zrealizować swój pomysł biznesowy, zwiększyć konkurencyjność na rynku lub wdrożyć nowe rozwiązanie technologiczne. Do wykorzystania zostało jeszcze 200 mln zł" - powiedział członek zarządu BGK Przemysław Cieszyński, cytowany w komunikacie.Czytaj także: Nowa pożyczka BGK: 0,15% w skali roku dla samorządów, TBS-ów, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych >>>

W województwie warmińsko-mazurskim z unijnego finansowania skorzystało ponad 500 przedsiębiorstw. Prawie 30% z nich to startupy. Dla początkujących firm, bez historii kredytowej i biznesowej, wsparcie niskooprocentowaną pożyczką to dobry sposób na rozwinięcie działalności gospodarczej, wskazano również.

Finansowanie zwrotne

Finansowanie zwrotne umożliwia przedsiębiorcy zakup maszyn i sprzętu niezbędnego do prowadzenia firmy, modernizację środków produkcji, czy wyposażenie lub doposażenie miejsca pracy."Powstawanie nowych firm i ich aktywność przekładają się na budowę potencjału gospodarczego całego regionu Warmii i Mazur. Firmy dzięki środkom uzyskanym z funduszy unijnych mogą sfinansować swoje przedsięwzięcia inwestycyjne, a 100 mln w rękach warmińsko-mazurskich przedsiębiorców to dowód na to, że chcemy się rozwijać" - podkreślił marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

Najczęściej z finansowania zwrotnego korzystały dotąd mikroprzedsiębiorstwa (450), później plasują się firmy małe i średnie. Po unijne wsparcie chętnie sięgali przedsiębiorcy z branży budowlanej (10%), sprzedaży hurtowej i detalicznej (10%), oraz fryzjerskiej i kosmetycznej (5,5%).BGK to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK rozwija systemy poręczeń i gwarancji, mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Jednym z ważnych zadań banku jest również wspieranie ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw. BGK zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań.
Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: