BGK podpisał umowę z pięcioma bankami w sprawie finansowania eksportu

Z rynku

Fot. BGK

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał z pięcioma bankami komercyjnymi umowę, na mocy której polskie firmy mogą potwierdzić w tych bankach akredytywy eksportowe na rynki o podwyższonym ryzyku. BGK rozmawia z kolejnymi trzema bankami i liczy, że jak najwięcej instytucji zdecyduje się na współpracę.

#BGK podpisał umowy dotyczące akredytyw eksportowych z 5 bankami

– Uruchamiamy nowy produkt – akredytywę eksportową. Polscy przedsiębiorcy rozwijają się bardzo szybko i rynek rodzimy jest już za mały. Poszukują odbiorców za granicą, ale żeby móc sprzedawać, poszukują instrumentów, które pozwolą sfinansować ekspansję zagraniczną. Polscy przedsiębiorcy wchodzą też na rynki trudne – np. rynek azjatycki, czy do Afryki. My zapewniamy instrumenty, które umożliwiają taką ekspansję – powiedziała prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka podczas uroczystości podpisania umów.

– Dziś jesteśmy w ponad 52 krajach na 6 kontynentach – to pokazuje, jak szybko rozwija się polski biznes. Wierzę, że stanie się ten produkt tak popularny jak gwarancje de minimis. […] Wierzę, że wszystkie banki, z którymi mamy podpisane umowy de minimis – a jest ich 20 – będą z nami współpracować w zakresie akredytyw. Liczymy, że wszystkie banki komercyjne podpiszą z nami umowy – dodała.

Jakie banki podpisały umowę?

Umowy z BGK podpisały dziś: Alior Bank, Credit Agricole Polska, Bank Pekao, Raiffeisen Bank Polska oraz Bank Handlowy.

– Na razie mamy pięć banków, rozmawiamy z trzema kolejnymi i mam nadzieję, że więcej banków dołączy do nas – powiedział wiceprezes BGK Wojciech Hann podczas uroczystości.

Wsparcie dla polskich firm

BGK podał, że w 2017 r. zwiększył o 37% nakłady na działalność wspierającą aktywność zagraniczną przedsiębiorców, w tym eksport. Kompleksowe wsparcie dla polskich firm sięgnęło 8,8 mld zł w ub. roku, w tym 1,8 mld zł to kwota na eksport i ekspansję. Z pełnej oferty obejmującej m.in. poręczenia, gwarancję pomoc w ekspansji zagranicznej, kredyty oraz finansowanie rozwoju i innowacji skorzystało prawie 900 firm i przedsiębiorców.

– Liczymy, że wolumen akredytyw potwierdzanych, tam gdzie ryzyko będzie przejmowane, będzie rósł. Statystyki swift nie mają podziału na akredytywy potwierdzone i awizowane, ale szacujemy, że ok. 10% akredytyw to będą te, które do tej pory były potwierdzane i liczymy, że wolumen będzie rósł – powiedziała Anna Gorczyca z BGK.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: