BGK uruchamia partnerski program innowacji z Izraelem. Znamy już pierwszych uczestników

Technologie i innowacje / Z rynku

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) i Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) uruchomiły pilotażowy program dla polskich firm z partnerami z Izraela, poinformował członek zarządu BGK Wojciech Hann. Celem jest znalezienie dużych korporacji i zaproszenie ich do współpracy z młodymi innowatorami z Polski i Izraela - a w efekcie zwiększenie skali ich działania. Do programu przystąpiły jako pierwsze Asseco Poland i Tauron.

BGK - Bank Gospodarstwa Krajowego - Siedziba
Bank Gospodarstwa Krajowego - Siedziba (źródło: BGK SA)

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) i Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) uruchomiły pilotażowy program dla polskich firm z partnerami z Izraela, poinformował członek zarządu BGK Wojciech Hann. Celem jest znalezienie dużych korporacji i zaproszenie ich do współpracy z młodymi innowatorami z Polski i Izraela - a w efekcie zwiększenie skali ich działania. Do programu przystąpiły jako pierwsze Asseco Poland i Tauron.

To pierwsza umowa międzynarodowa @BGK_pl, która otworzy okno na świat dla polskich innowatorów #BGK #Izrael #innowacje #startupy

"To pierwsza umowa międzynarodowa BGK, która otworzy okno na świat dla polskich innowatorów. Chcemy wspierać naszych przedsiębiorców w odkrywaniu nowych obszarów innowacji. W Izraelu ekosystem innowatorów, biznesu i sektora publicznego działa bardzo skutecznie. Zwiększanie innowacyjności polskiej gospodarki to jeden z celów Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, której BGK jest kluczowym realizatorem" - powiedział Hann podczas prezentacji programu.Partnerami są Start-Up Nation Central - izraelska organizacja pozarządowa oraz Creators Ideation Lab - laboratorium innowacji.

"Polska potrzebuje dziś start-upów bardziej niż kiedykolwiek. Im większa liczba szybko rozwijających się młodych firm, tym szybciej zwiększa się poziom innowacyjności naszej gospodarki. Dlatego konsekwentnie budujemy w Polsce taki ekosystem, który skutecznie wspiera nowatorskie pomysły oraz firmy, które mają nowoczesne i przyszłościowe rozwiązania. Przekonujemy przedsiębiorców, że warto i opłaca się być innowacyjnym" - powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Izrael to druga najbardziej innowacyjna gospodarka na świecie

Zaznaczyła, że warto współpracować i uczyć się od najlepszych, a Izrael to druga najbardziej innowacyjna gospodarka na świecie oraz jeden z liderów pod względem zakładanych start-upów w branżach wysokich technologii. Podkreśliła, że w ciągu ostatniego roku nastąpiła intensyfikacja polsko-izraelskiej współpracy gospodarczej w zakresie wspierania innowacyjności."Na przykładzie branży IT widać, że mamy duży potencjał intelektualny. Jednak wyzwaniem jest to, aby wykorzystać go do opracowywania nowoczesnych rozwiązań i produktów, które znajdą swoich klientów w kraju i za granicą. W Grupie Asseco współpracę ze start-upami traktujemy jako jedną z dróg pozyskiwania innowacji. To element niezbędny do tego, aby funkcjonować na tak konkurencyjnym i szybko zmieniającym się rynku, jakim jest sektor nowych technologii. Izrael jest krajem z jednym z najlepszych systemów tworzenia i rozwijania start-upów. Warto, abyśmy w Polsce czerpali z tych doświadczeń" – dodał prezes Asseco Poland Adam Góral.

Wiceprezes Taurona ds. zarządzania majątkiem i rozwoju Jarosław Broda wskazał, że innowacje są jednym ze strategicznych priorytetów Grupy."Wprowadziliśmy złożony ekosystem narzędzi, który składa się między innymi z projektów badawczo-rozwojowych, inicjatyw prowadzonych w formule open innovation oraz działań finansowych realizowanych przez fundusz CVC EEC Magenta. Już teraz wdrażamy rozwiązania usprawniające naszą działalność operacyjną i poszerzające naszą ofertę o nowe produkty i linie biznesowe. Przystępując do nowego programu, stajemy się uczestnikiem globalnego transferu wiedzy i doświadczenia w zakresie innowacji, z korzyścią dla prowadzonych projektów rozwojowych" - stwierdził Broda.

Wsparcie ARP

Wsparcia w realizacji umowy udzieli Agencja Rozwoju Przemysłu."Wsparcie rozwoju gospodarczego Polski to ważny obszar naszej statutowej działalności, a innowacyjność jest niewątpliwie siłą, która ten rozwój napędza. W ARP mamy specjalne programy dla innowacyjnych firm, jak ARP Innovation Pitch, czy unijne granty z programu Sieć Otwartych Innowacji. Angażujemy się także w innowacyjne branże. Chcemy dzielić się swoimi doświadczeniami i wiedzą, dlatego chętnie wspieramy takie programy jak ten przygotowany przez BGK. Łączenie pomysłów i doświadczeń ponad granicami zawsze sprzyja innowacjom. W różnorodności leży siła rozwoju gospodarczego. Gratulujemy pierwszym partnerom i liczymy, że już wkrótce dołączą do nich kolejni– powiedział wiceprezes ARP Dariusz Śliwowski.Główną korzyścią dla uczestniczących partnerów jest zdefiniowanie potencjału rozwojowego i określenie rozwiązań szytych na miarę i wyzwań na najbliższą przyszłość. Rozwiązania tworzone przez start-upy mają odpowiedzieć dokładnie na potrzeby i wyzwania uczestników programu tak by np. obniżyć koszty operacyjne czy rozszerzyć ofertę produktową, podkreślili organizatorzy.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: