BGK uruchamia program gwarancji faktoringowych o wartości 11,5 mld zł

Firma / Z rynku

Bank Gospodarstwa Krajowego uruchamia program gwarancji faktoringowych - podał bank w komunikacie. BGK zabezpieczy do 80 proc. wartości limitu faktoringowego - wartość limitów zabezpieczonych przez BGK może wynieść 14,4 mld zł, a udzielonych gwarancji 11,5 mld zł.

Fot. BGK

Bank Gospodarstwa Krajowego uruchamia program gwarancji faktoringowych - podał bank w komunikacie. BGK zabezpieczy do 80 proc. wartości limitu faktoringowego - wartość limitów zabezpieczonych przez BGK może wynieść 14,4 mld zł, a udzielonych gwarancji 11,5 mld zł.

.@BGK_pl zabezpieczy do 80 proc. wartości limitu faktoringowego - wartość limitów zabezpieczonych przez #BGK może wynieść 14,4 mld zł, a udzielonych gwarancji 11,5 mld zł #faktoring

Program, nakierowany na poprawę płynności, przeznaczony jest dla firm każdej wielkości działających we wszystkich branżach. Maksymalna kwota pojedynczego limitu faktoringowego to 250 mln zł, a gwarancji 200 mln zł.

Pierwszy taki program w UE

Według BGK, to pierwszy taki program w Unii Europejskiej.

Prowizja za udzielenie gwarancji wyniesie od 0,25 proc. do 1,15 proc. kwoty limitu, w zależności od wielkości przedsiębiorstwa i terminu ważności gwarancji.

Czytaj także: Program wsparcia faktoringu gwarancjami BGK w Pekao, pierwsze takie rozwiązanie w Europie >>>

Przedmiotem gwarancji będzie limit faktoringowy w złotych lub walucie obcej.

Maksymalny okres gwarancji to 24 miesiące.

Gwarancje będą udzielane do końca 2020 r.

Prezes BGK: chcemy wydłużyć działanie programów pomocowych do końca 2021 r.

BGK przygotowuje się do wydłużenia działania programów pomocowych do końca 2021 r. w tym uruchomionego programu gwarancji faktoringowych, poinformowała prezes Banku Beata Daszyńska-Muzyczka.

"Dziś wiemy więcej o kryzysie wywołanym pandemią - wiemy więcej niż w marcu, gdy przygotowywaliśmy się do wszystkich rozwiązań. Stąd BGK podjął decyzję o przygotowywaniu się do wydłużenia programów pomocowych i rozmów z Komisją Europejską po to, aby wydłużyć owe programy do końca przyszłego roku - nawet jeżeli nie będziemy musieli z nich skorzystać. Uważam, że będziemy musieli być wcześniej przygotowani, jak inne kraje europejskie - m.in. Niemcy. Będziemy w procesie rozmów, aby starać się o wydłużenie programów pomocowych - w tym też omawianego dziś programu faktoringowego" - powiedziała Daszyńska-Muzyczka podczas konferencji prasowej.

Przypomniała, że termin obowiązywania programu faktoringowego to 31 grudnia br.

"Czas został bardzo ograniczony, przez długi okres uzyskiwania akceptacji KE" - powiedziała.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews
Udostępnij artykuł: