BGK współfinansuje kluczową dla Polski fabrykę chemiczną w Policach

Gospodarka

Bank Gospodarstwa Krajowego, wraz z innymi instytucjami finansowymi, udzieli kredytu na budowę fabryki polipropylenu w Policach. To kluczowa inwestycja dla branży chemicznej w Polsce i jedna z największych inwestycji chemicznych w tej części Europy. Wartość całego projektu to ponad 1,5 mld EUR.

BGK - Bank Gospodarstwa Krajowego - Siedziba
Bank Gospodarstwa Krajowego - Siedziba (źródło: BGK SA)

Bank Gospodarstwa Krajowego, wraz z innymi instytucjami finansowymi, udzieli kredytu na budowę fabryki polipropylenu w Policach. To kluczowa inwestycja dla branży chemicznej w Polsce i jedna z największych inwestycji chemicznych w tej części Europy. Wartość całego projektu to ponad 1,5 mld EUR.

#BeataDaszyńskaMuzyczka: Inwestycja pozwoli stworzyć dodatkowe 250 miejsc pracy w samej fabryce i dwa, a nawet trzy razy więcej w przedsiębiorstwach działających w całym łańcuchu produkcji i usług #GrupaAzoty #Police #PrzemysłChemiczny #MiejscaPracy @BGK_pl

Projekt zakłada budowę zintegrowanego kompleksu chemicznego służącego do odwodornienia propanu oraz produkcji polipropylenu, a proces produkcji będzie charakteryzował się m.in. znikomą ilością odpadów oraz niską emisją CO2.

Instalacja będzie zlokalizowana na terenie Polic, w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących obiektów Grupy Azoty Police.

Jest to jedna z największych inwestycji chemicznych w tej części Europy. Całkowity szacowany budżet projektu wynosi ponad 1,5 mld EUR, a budowa ma się zakończyć w 2022 r.

Polipropylen jest jednym z podstawowych tworzyw sztucznych na świecie. Ze względu na swoje właściwości (m.in. wytrzymałość temperaturową, chemiczną, niską gęstość, transparentność) polipropylen jest powszechnie wykorzystywanym tworzywem w większości gałęzi przemysłu, w tym w sektorze opakowaniowym, tekstylnym, medycznym, motoryzacyjnym czy budowlanym.

Czytaj także: BGK: 390,13 mln zł zysku netto w 2019 r.

Projekt ważny i dla Grupy Azoty, i dla rynku pracy

Konsorcjum udzieli spółce długoterminowego kredytu uprzywilejowanego w kwocie 487,8 mln EUR oraz 537,7 mln USD.

BGK pełni rolę głównego współorganizatora finansowania dłużnego i udzieli spółce Grupy Azoty Polyolefins kredytu na 80,1 mln EUR oraz 88,3 mln USD.

‒ Jesteśmy dumni, że możemy wesprzeć kolejny ważny projekt Grupy Azoty i pomóc polskiej firmie w budowaniu kluczowej pozycji na rynku chemicznym w Europie.

Inwestycja ta pozwoli stworzyć dodatkowe 250 miejsc pracy w samej fabryce i dwa, a nawet trzy razy więcej w przedsiębiorstwach działających w całym łańcuchu produkcji i usług – powiedziała prezes zarządu Banku Gospodarstwa Kredytowego, Beata Daszyńska-Muzyczka.

Czytaj także: Premia technologiczna na nowych zasadach: ruszył nabór wniosków

Specjalne konsorcjum celowe instytucji finansowych

Konsorcjum współfinansujące projekt podpisało umowy kredytowe ze spółką Grupa Azoty Polyolefins, powołaną do realizacji projektu.

Do konsorcjum należy kilkanaście polskich i zagranicznych instytucji finansowych:

Bank Pekao (koordynator transakcji),

Alior Bank,

Bank Gospodarstwa Krajowego,

BNP Paribas Bank Polska,

BOŚ Bank,

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju,

ICBC Standard Bank PLC,

Industrial and Commercial Bank of China (Europe) Poland Branch,

mBank,

PKO BP,

PZU,

PZU na Życie,

PZU Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych BIS 2,

Santander Bank Polska.

Czytaj także: Tarcza antykryzysowa: BGK umożliwił firmom pozyskanie 5,5 mld zł kredytów

Udostępnij artykuł: