BGK współfinansuje kluczową dla Polski fabrykę chemiczną w Policach

Gospodarka

BGK - Bank Gospodarstwa Krajowego - Siedziba
Bank Gospodarstwa Krajowego - Siedziba (źródło: BGK SA)

Bank Gospodarstwa Krajowego, wraz z innymi instytucjami finansowymi, udzieli kredytu na budowę fabryki polipropylenu w Policach. To kluczowa inwestycja dla branży chemicznej w Polsce i jedna z największych inwestycji chemicznych w tej części Europy. Wartość całego projektu to ponad 1,5 mld EUR.

#BeataDszyńskaMuzyczka: Inwestycja pozwoli stworzyć dodatkowe 250 miejsc pracy w samej fabryce i dwa, a nawet trzy razy więcej w przedsiębiorstwach działających w całym łańcuchu produkcji i usług #GrupaAzoty #Police #PrzemysłChemiczny #MiejscaPracy @BGK_pl

Projekt zakłada budowę zintegrowanego kompleksu chemicznego służącego do odwodornienia propanu oraz produkcji polipropylenu, a proces produkcji będzie charakteryzował się m.in. znikomą ilością odpadów oraz niską emisją CO2.

Instalacja będzie zlokalizowana na terenie Polic, w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących obiektów Grupy Azoty Police.

Jest to jedna z największych inwestycji chemicznych w tej części Europy. Całkowity szacowany budżet projektu wynosi ponad 1,5 mld EUR, a budowa ma się zakończyć w 2022 r.

Polipropylen jest jednym z podstawowych tworzyw sztucznych na świecie. Ze względu na swoje właściwości (m.in. wytrzymałość temperaturową, chemiczną, niską gęstość, transparentność) polipropylen jest powszechnie wykorzystywanym tworzywem w większości gałęzi przemysłu, w tym w sektorze opakowaniowym, tekstylnym, medycznym, motoryzacyjnym czy budowlanym.

Czytaj także: BGK: 390,13 mln zł zysku netto w 2019 r.

Projekt ważny i dla Grupy Azoty, i dla rynku pracy

Konsorcjum udzieli spółce długoterminowego kredytu uprzywilejowanego w kwocie 487,8 mln EUR oraz 537,7 mln USD.

BGK pełni rolę głównego współorganizatora finansowania dłużnego i udzieli spółce Grupy Azoty Polyolefins kredytu na 80,1 mln EUR oraz 88,3 mln USD.

‒ Jesteśmy dumni, że możemy wesprzeć kolejny ważny projekt Grupy Azoty i pomóc polskiej firmie w budowaniu kluczowej pozycji na rynku chemicznym w Europie.

Inwestycja ta pozwoli stworzyć dodatkowe 250 miejsc pracy w samej fabryce i dwa, a nawet trzy razy więcej w przedsiębiorstwach działających w całym łańcuchu produkcji i usług – powiedziała prezes zarządu Banku Gospodarstwa Kredytowego, Beata Daszyńska-Muzyczka.

Czytaj także: Premia technologiczna na nowych zasadach: ruszył nabór wniosków

Specjalne konsorcjum celowe instytucji finansowych

Konsorcjum współfinansujące projekt podpisało umowy kredytowe ze spółką Grupa Azoty Polyolefins, powołaną do realizacji projektu.

Do konsorcjum należy kilkanaście polskich i zagranicznych instytucji finansowych:

Bank Pekao (koordynator transakcji),

Alior Bank,

Bank Gospodarstwa Krajowego,

BNP Paribas Bank Polska,

BOŚ Bank,

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju,

ICBC Standard Bank PLC,

Industrial and Commercial Bank of China (Europe) Poland Branch,

mBank,

PKO BP,

Santander Bank Polska.

Czytaj także: Tarcza antykryzysowa: BGK umożliwił firmom pozyskanie 5,5 mld zł kredytów

Udostępnij artykuł: