Biała lista podatników VAT. Zmiany w płatnościach na Allegro i kłopot dla najmniejszych firm

Firma

Dwóch mężczyzn przy biurku, na którym leży młotek sędziowski i umowa
Fot. stock.adobe.com/Freedomz

Przedsiębiorca, który wykona płatność na kwotę ponad 15 tys. zł na niezgłoszony do wykazu rachunek, nie będzie mógł zaliczyć tego wydatku do kosztów uzyskania przychodu - to tylko jedna z konsekwencji wejścia w życie 1 września 2019 roku przepisów o tzw. białej liście podatników VAT.

Bohdan Szafrański: Każdemu sprzedającemu będzie udostępniony indywidualny numer rachunku do regulowania opłat na Allegro #BiałaLista #Allegro

Ministerstwo Finansów uruchamia od 1 września bazę tzw. białą listę podatników VAT. Będzie zawierała wszystkie funkcjonujące do tego czasu rejestry. Będą w niej umieszczone podmioty zarejestrowane i niezarejestrowane, jak i wykreślone i przywrócone do rejestru.

Uwaga na graniczną kwotę płatności

Najważniejsze jest to, że przedsiębiorca, który wykona płatność na kwotę ponad 15 tys. zł na niezgłoszony do wykazu rachunek, nie będzie mógł zaliczyć tego wydatku do kosztów uzyskania przychodu. Będzie też solidarnie odpowiadał ze sprzedawcą za VAT, ale sankcje te wejdą dopiero od 1 stycznia 2020 r.

Tzw. biała lista podatników, czyli elektroniczny wykaz przedsiębiorców jest prowadzona przez szefa Krajowej Administracji skarbowej. W bazie będzie można wyszukać kontrahenta nie tylko po numerze NIP, ale też np. po fragmencie nazwy lub nazwisku właściciela podmiotu.

Na białej liście podatników będą umieszczane wyłącznie rachunki rozliczeniowe. Chodzi o wyeliminowanie płatności split payment na rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe.

Wśród przedsiębiorców niepokój budzi możliwość kwestionowania przez fiskusa rozliczeń kosztów uzyskania przychodów. Podatnicy będą mieli dodatkowy obowiązek stałego weryfikowania numeru rachunku bankowego kontrahenta z umieszczonym na otrzymanej fakturze.

Czytaj także: Zmiany w podatkach dla przedsiębiorców już od 1 września. Czy na lepsze?

Allegro informuje o zmianach w płatnościach

Najpopularniejszy w naszym kraju serwis aukcyjny, jakim jest Allegro, rozesłał do użytkowników korzystających z konta firmowego do prowadzenia na nim sprzedaży informację o wejściu w życie od 1 września 2019 roku nowelizacji ustawy z dnia 12 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, czyli o wprowadzeniu tzw. białej listy podatników VAT.

Jak wynika z tej informacji numer subkonta w PayU, na które obecnie użytkownik wpłaca należności wobec Allegro, nie znajdzie się na białej liście. W związku z tym Allegro wprowadzi zmiany w rozliczeniach ze sprzedającymi, którzy posiadają konta firmowe na Allegro. W szczególności dotyczy to sprzedających, których należności względem Allegro są wyższe niż 15 tys. zł.

Firma każdemu sprzedającemu udostępni indywidualny numer rachunku do regulowania opłat na Allegro. Zmieni się numer rachunku do wpłat należności względem Allegro oraz zamiast mBanku będzie to Pekao S.A.

Allegro radzi, by dopilnować, by rozliczenia z Allegro kierować na właściwy numer rachunku (szczególnie jeśli wynoszą więcej niż 15 tys. zł). Nowy numer rachunku jest na fakturze i w zakładce Rozliczenia z Allegro.

Czytaj także: Biała lista podatników VAT – problem małych firm i …PayU

 

Księgowa radzi

Jadwiga Milewska, księgowa z biura rachunkowego Emtron zajmującego się prowadzeniem księgowości dla małych podmiotów podkreśla, że w przypadku mikro i małych firm płatności powyżej 15 tys. zł mogą nawet nie występować. Mimo to warto być na taką sytuację przygotowanym.

W przepisach podano, że jeżeli zapłaci się na niewłaściwy rachunek kwotę wyższą niż 15 tys., to wtedy różnicy pomiędzy kwotą 15 tys. zł a tą zapłaconą na niewłaściwy rachunek nie można „wrzucić” w koszty podatkowe.

Pierwsza rada to zorientować się, czy grożą nam takie płatności w którąkolwiek stronę.

Druga to czy pomimo tego, nawet jeśli takie płatności nas nie dotyczą, to warto samemu swój właściwy rachunek bankowy zgłosić w Urzędzie Skarbowym, bo taka zapłata może się zdarzyć w przyszłości i warto być na to przygotowanym.

Trzecia rada, którą biuro daje swoim klientom, to by przez cztery miesiące od września do grudnia tego roku, zanim 1 stycznia 2020 r. wejdą sankcje związane z „białą listą” wykorzystać na upewnienie się, czy każdy nasz kontrahent podał nam na fakturze rachunek bankowy, który jest ujawniony w urzędzie skarbowym.

Kwota 15 tys. zł jest ważną granicą i występuje w wielu przepisach, bo dotyczy też podzielonej płatności i płatności gotówkowych, dlatego dobrze jest zwracać na nią uwagę.

Jednak może to być też mylące np. przy podzielonej płatności. Należy zwracać uwagę na faktury, na których jest adnotacja „obowiązek zapłaty w systemie podzielonej płatności”, bo są podmioty, które mogą tylko w ten sposób otrzymywać zapłatę i dotyczy to również niewielkich kwot. To może dotyczyć również mikropodatników.

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: