„Bielik”: NBP wyemitował nowe monety uncjowe na 100-lecie polskiej niepodległości

Gospodarka

Moneta „Bielik – 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”
Źródło: NBP

„Bielik – 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” to nowe złote monety uncjowe Narodowego Banku Polskiego. Dostępne w nominałach 50 zł, 100 zł i 500 zł, wykonane ze złota próby 999,9. Zastąpią monety inwestycyjne emitowane przez NBP od 1995 r.

#AdamGlapiński, prezes @nbppl: emisja nowej monety „Bielik” to przełomowe wydarzenie dla Narodowego Banku Polskiego #moneta #NBP

Monety uncjowe (inaczej zwane monetami inwestycyjnymi lub bulionowymi) to specjalne monety wykonywane z najczystszych metali szlachetnych.

– Emisja nowej monety „Bielik” to przełomowe wydarzenie dla Narodowego Banku Polskiego. Chcieliśmy uczcić szczególną dla każdego Polaka setną rocznicę odzyskania niepodległości naszej ojczyzny. To ważna forma upamiętnienia dziejowego wydarzenia i zaznaczenia obecności Polski w świecie. Mam nadzieję, że polski „Bielik” dołączy do liczących się, rozpoznawalnych na całym świecie monet – mówi prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Monety są dostępne w sprzedaży od dzisiaj, 9 lipca 2018 roku, w oddziałach okręgowych Narodowego Banku Polskiego. Ich cena jest kształtowana na podstawie codziennie ustalanego kursu złota.

Szczegółowe informacje na temat monet (w tym folder i materiał filmowy) znajdują się na stronie: nbp.pl/monety/uncjowe-bielik

Źródło: NBP

 

Udostępnij artykuł: