BIK: banki przesłały w marcu zapytania o kredyty hipoteczne na kwotę niższą o 3,1 proc. rdr. Koronawirus przerwał trend wzrostowy

Kredyty / Nieruchomości

Banki i SKOK-i przesłały w marcu do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 3,1 proc. w porównaniu z marcem 2019 - podała Biuro Informacji Kredytowej w komunikacie.

Dom z pieniędzy
Fot. stock.adobe.com/bzyxx

Banki i SKOK-i przesłały w marcu do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 3,1 proc. w porównaniu z marcem 2019 - podała Biuro Informacji Kredytowej w komunikacie.

Pojawienie się w marcu „czarnego łabędzia”, jakim jest #koronawirus, przerwało sześciomiesięczny trend wzrostowy wartości BIK Indeksu - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe #BIK #KredytyHipoteczne #COVID19 @grupabik

"Wartość BIK Indeksu - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Trzeci w tym roku - marcowy odczyt Indeksu wyniósł -3,1 proc., co oznacza, że w marcu 2020 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 3,1 proc. w porównaniu z marcem 2019 r." - napisano.

Czytaj także: Kredyty i pożyczki będą dostępne tylko dla nielicznych? Skutek koronawirusa >>>

O kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 41,52 tys. klientów

W marcu 2020 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 41,52 tys. klientów, w porównaniu do 44,96 tys. rok wcześniej i jest to spadek o -7,6 proc.

Średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w marcu wyniosła 297,9 tys. zł tj. o 9,9 proc. więcej niż w marcu 2019 r.

Autorzy raportu piszą, że na obecną wartość indeksu na poziomie -3,1 proc. negatywnie wpływa spadek liczby osób wnioskujących o kredyt, pozytywnie zaś wzrost średniej wartości wnioskowanego kredytu.

Czytaj także: Ceny nowych mieszkań nie wzrosną, a kredytów mieszkaniowych może być mniej >>>

"W analizach BIK wyraźnie wyróżniają się dwa okresy: „sprzed pandemii”, utrzymujący się do połowy miesiąca (15 marca) i tzw. kryzysowy, począwszy od tygodnia 16-31 marca. Zapytania o kredyty mieszkaniowe w okresie 16 – 22 marca 2020 r. spadły o 19,1 proc. w stosunku do analogicznego okresu zeszłego roku. Spadki zapytań pogłębiły się w tygodniu 23-29 marca o 13,0 proc., natomiast już w porównaniu do tygodnia 16-22 marca - wzrosły o 4,2 proc." - napisano.

Pojawienie się "czarnego łabędzia"

"Pojawienie się w marcu „czarnego łabędzia”, jakim jest koronawirus, przerwało sześciomiesięczny trend wzrostowy wartości Indeksu (sierpień 2019 r. – luty 2020 r.). W obecnej sytuacji, nie wiemy jak długo sytuacja pandemiczna będzie trwała, a więc trudno wnioskować, jaki negatywny wpływ na sytuację na rynku kredytów mieszkaniowych będzie miała obecna kryzysowa sytuacja" - napisano w komentarzu.

Bądź na bieżąco z tematem koronawirusa – zapisz się na nasz newsletter >>>

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: