BIK Indeks – Popytu na Kredyty

Polecamy / Raporty

Wartość BIK Indeks - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks - PKM), który informuje 
o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, wyniosła +9,7% w kwietniu 2016 r. Oznacza to, że w kwietniu 2016 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 9,7% w porównaniu z kwietniem 2015 r. Średnia wartość indeksu od początku 2016 r. wyniosła +7,3%.

– Kwiecień potwierdził, że nadal utrzymuje się większe zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi  niż rok wcześniej. Wartość wniosków o kredyty mieszkaniowe złożone przez klientów w bankach w kwietniu, w przeliczeniu na dzień roboczy, była wyższa o 9,7% niż w kwietniu 2015 r. Łącznie w kwietniu o kredyt mieszkaniowy zawnioskowało 37,0 tys. klientów w porównaniu do 34,9 tys. rok wcześniej. Przedstawione wyniki oznaczają, że podwyższone koszty kredytów mieszkaniowych oraz ograniczenie dostępności wsparcia programu MDM do kwietnia nie spowodowały zmniejszenia popytu klientów na kredyty mieszkaniowe – mówi Sławomir Grzybek, ekspert Biura Informacji Kredytowej.

Wartość BIK Indeks – Popytu na Kredyty Konsumpcyjne (BIK Indeks – PKK), który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów konsumpcyjnych, wyniosła +5,9% w kwietniu 2016 r. Oznacza to, że w kwietniu 2016 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty konsumpcyjne na kwotę wyższą o 5,9% w porównaniu z kwietniem 2015 r. Średnia wartość indeksu od początku 2016 r. wyniosła -2,1%.

– Kwiecień okazał się pierwszym miesiącem w 2016 r., w którym wartość wniosków złożonych w bankach o kredyty konsumpcyjne była wyższa niż rok wcześniej. Z oceną, na ile kwiecień okaże się przełomowym miesiącem, od którego ponownie zaczniemy obserwować dodatnie roczne dynamiki (m/m) wnioskowanych kredytów konsumpcyjnych, a na ile na wynikach kwietnia zawyżyły wcześniejsze w tym roku święta wielkanocne, musimy poczekać na kolejny odczyt indeksu popytu na kredyty konsumpcyjne – dodaje Sławomir Grzybek z BIK.

Aktualne informacje o rynku kredytowym publikowane są na: www.bik.pl/newsletter-kredytowy

Metodyka indeksów:

  • Wskaźnik BIK Indeks – PKK obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy, po wyłączeniu zapytań kredytowych na kwoty powyżej 200 tys. zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 30 dniach. Kredyty konsumpcyjne to łącznie: kredyty gotówkowe, kredyty ratalne, karty kredytowe oraz limity kredytowe.
  • Wskaźnik BIK Indeks – PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe 
na kwoty przekraczające 1 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach.
  • Metodyka BIK indeks – PKK oraz BIK Indeks – PKM została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy 
z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH. Indeksy są publikowane co miesiąc.

Alina Stahl

Udostępnij artykuł: