BIK Pass – świadectwo wiarygodności finansowej

Finanse i gospodarka

Poświadczona przez zaufaną instytucję wiarygodność finansowa ma wartość na rynku zarówno dla konsumentów, jak i dla firm świadczących różnego typu usługi, nie tylko finansowe. W wielu krajach osoby z dobrą historią kredytową uzyskują nie tylko lepsze oferty ze strony banków, ale również ze strony ubezpieczycieli lub na przykład przy wynajmie mieszkania.

Poświadczona przez zaufaną instytucję wiarygodność finansowa ma wartość na rynku zarówno dla konsumentów, jak i dla firm świadczących różnego typu usługi, nie tylko finansowe. W wielu krajach osoby z dobrą historią kredytową uzyskują nie tylko lepsze oferty ze strony banków, ale również ze strony ubezpieczycieli lub na przykład przy wynajmie mieszkania.

W USA 75% ubezpieczeń komunikacyjnych jest sprzedawanych ze zniżką osobom, które mają dobrą historię kredytową. Udowodniono zależność pomiędzy szkodowością kredytową a ubezpieczeniową. Biuro Informacji Kredytowej rozpoczęło długofalowy program budowania wiarygodności finansowej polaków. Wprowadzenie świadectwa wiarygodności finansowej "BIK Pass" jest krokiem w tym kierunku. Jest to dokument, który można pobrać ze strony internetowej BIK. Potwierdza on wiarygodność kredytową osoby, dla której został wystawiony i łatwo go zweryfikować. W ramach promocji, BIK Pass jest dostępny w okresie próbnym (przez 60 dni) za darmo. Można w tym czasie wypróbować bezpłatnie również pozostałe produkty z oferty BIK. Takie jak płatny Profil Kredytowy Plus i korzystać z Alertów SMS. Rejestracja w serwisie BIK jest prosta, a potwierdzenie tożsamości trwa od kilku do kilkunastu minut. Do dotychczasowych metod potwierdzenia tożsamości w serwisie, dołączył obecnie kwalifikowany podpis elektroniczny.

Co daje "dobry" BIK Pass?

Posiadacze BIK Pass-a z wysoką oceną punktową (cztery i pięć gwiazdek) mogą liczyć ze strony - instytucji biorących udział w programie - na tańsze kredyty, atrakcyjniejsze oferty przy wydawaniu kart kredytowych i przy zawieraniu ubezpieczeń. Obecnie w programie biorą udział banki Getin Noble Bank S.A. i Bank BGŻ S.A. oraz towarzystwa ubezpieczeniowe Open Life TU Życie S.A. i Europa TU S.A. Jak zapewnia Mariusz Cholewa, prezes zarządu BIK, do programu mają dołączać kolejne instytucje. BIK Pass daje możliwość wygenerowania dokumentu, zaświadczającego o wiarygodności jego właściciela, ale przy okazji nie ujawnia wrażliwych danych finansowych (wysokości zaciągniętych kredytów itp.), jeśli tego sobie nie życzy. Dokument wystawiony przez BIK ma dodatkowo funkcjonalność potwierdzenia autentyczności danych klienta. Może to być wykorzystane na przykład przy oferowaniu usług on-line - klient przesyła swój kod dostępu i usługodawca (sprzedawca) może w ten sposób potwierdzić jego tożsamość. Korzystając z oferty BIK, można chronić się przed wyłudzeniem kredytu z wykorzystaniem cudzych danych. Jeśli nie występuje się do banku z wnioskiem o kredyt, a bank sprawdza naszą zdolność kredytową w bazach BIK, to można podejrzewać próbę oszustwa. O takich zdarzeniach informują Alerty SMS. Jest to o tyle ważne, że tylko w pierwszym kwartale 2014 roku kwota udaremnionych wyłudzeń w sektorze bankowym wyniosła 135 mln zł. Alerty informują o zgłoszonych przez banki opóźnieniach w spłacie rat kredytowych. Chroni to historię kredytową klienta, bo jeśli otrzyma alert, to może szybko zareagować. Alerty są też istotne dla poręczycieli, dostarczając im informacje o problemach ze spłatą poręczonych kredytów.

W bazach BIK jest zapisanych ponad 120 mln historii kredytowych. Ponad 90% z nich to informacje pozytywne. Polacy dobrze spłacają kredyty. Z 22 mln osób, które są zarejestrowane w bazach BIK to w większości osoby ze scoringiem z czterema i pięcioma gwiazdkami (z pięcioma gwiazdkami ponad 7 mln osób). Posiadanie czterech lub pięciu gwiazdek świadczy o tym, że kredyty spłacane są w terminie, nie ma ich nadmiernie dużo oraz umiarkowanie korzysta się z dostępnych limitów. BIK nie chce być tylko utożsamiany z przeszkodami w uzyskaniu kredytów. Program Budowania Wiarygodności Finansowej ma zmienić wizerunek instytucji. Premiować osoby aktywnie zainteresowane swoją sytuacją finansową. Ponieważ wiele osób zarejestrowanych w bazach BIK prowadzi równocześnie działalność gospodarczą, prezes Mariusz Cholewa poinformował o możliwości dołączenia w przyszłości do oferty również informacji z baz Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. (BIG InfoMonitor) należącej do Grupy BIK. Koszty pakietów usług oferowanych przez BIK dla klientów indywidualnych, po darmowym okresie testowym i w zależności od wybranych opcji wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych rocznie.

Bohdan Szafrański

Udostępnij artykuł: