BIK: Popyt na kredyty mieszkaniowe spada w przepaść

Kredyty / Nieruchomości

Przewidywania wobec majowego odczytu BIK Indeksu Popytu na kredyty mieszkaniowe niestety sprawdziły się. Popyt spada w przepaść, tak prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej komentuje majowy odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe.

Waldemar Rogowski, fot. BIK

Przewidywania wobec majowego odczytu BIK Indeksu Popytu na kredyty mieszkaniowe niestety sprawdziły się. Popyt spada w przepaść, tak prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej komentuje majowy odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe.

O kredyt mieszkaniowy w maju br. wnioskowało łącznie 23,82 tys. potencjalnych kredytobiorców, co oznacza spadek o 50,6% r/r (i o 16,2% m/m), podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w maju br. wyniosła 343,89 tys. zł i była wyższa o 2,9% r/r i niższa o 2,8% niż w kwietniu br.

Czytaj także: Nie ma już przestrzeni na dalsze przerzucanie na klientów wzrostu kosztów budowy mieszkań>>>

Efekt polityki monetarnej i wymagań KNF

"Przewidywania wobec majowego odczytu BIK Indeksu Popytu na kredyty mieszkaniowe niestety sprawdziły się. Popyt spada w przepaść. A wyjaśnienie marcowej anomalii - wzrostu wartości Indeksu o 4,3% - jako efektu nowych zaostrzonych wymagań KNF co do liczenia zdolności kredytowej, było właściwe" - mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

Zaznacza, że majowa wartość Indeksu jest najniższa w historii pomiaru od stycznia 2008 r., czyli od 14 lat.

"Niestety obawiam się, że w kolejnych miesiącach liczba wnioskujących jeszcze spadnie" – przewiduje główny analityk BIK i dodaje:

"Na wartość popytu na kredyty mieszkaniowe w perspektywie kolejnych miesięcy wpływać będzie przede wszystkim polityka monetarna. Dalsze jej zaostrzanie i wzrost stóp procentowych jeszcze bardziej zmniejszy zdolność kredytową potencjalnych kredytobiorców, a tym samym bardzo osłabi popyt na kredyt mieszkaniowy".

Kolejny odczyt indeksu za miesiąc

Wartość BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM) informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Wartość Indeksu oznacza, że w maju 2022 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 51,6% w porównaniu do maja 2021 r.

Wskaźnik BIK Indeks - PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty przekraczające 10 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach. Metodyka indeksu została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH. Indeks publikowany jest co miesiąc.

Udostępnij artykuł: