BIK: wartość udzielonych kredytów konsumpcyjnych i hipotecznych w lutym w górę. Jeszcze nie widać skutków koronawirusa

Finanse osobiste / Kredyty / Nieruchomości

pożyczka kredyt
Fot. Stock.Adobe.com/ Filip Olejowski

Wartość udzielonych kredytów konsumpcyjnych w lutym wzrosła w Polsce o 0,4 proc. rdr i wyniosła 6,86 mld zł - podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

Waldemar Rogowski z @grupabik: obecnie mamy czarnego łabędzia – pandemię koronawirusa, który może bardzo negatywnie wpłynąć na rynek kredytów mieszkaniowych #BIK #kredyty #koronawirus #COVID19 #koronawiruspolska

W ujęciu liczbowy udzielono 543,8 tys. kredytów, o 4,9 proc. więcej rdr.

W okresie styczeń-luty wartość kredytów konsumpcyjnych spadła o 0,8 proc. rdr do 13,4 mld zł. W ujęciu liczbowym udzielono 1,09 mln kredytów o 1,0 proc. więcej rdr.

Średnia wartość udzielonego kredytu konsumpcyjnego w lutym wyniosła 12.619 zł i jest niższa o 4,3 proc. od średniej wartości udzielonego kredytu konsumpcyjnego w lutym zeszłego roku.

„W lutowej sprzedaży kredytów nie widać jeszcze skutków koronawirusa. Będzie on widoczny w kolejnych miesiącach. Obawiam się, że będzie bardzo negatywny” – napisał w komentarzu główny analityk BIK Waldemar Rogowski. 

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych wzrosła o 29 proc. rdr

Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w lutym wzrosła w Polsce o 29,0 proc. rdr i wyniosła 5,667 mld zł – podało także Biuro Informacji Kredytowej.

W ujęciu liczbowym banki udzieliły łącznie 19,8 tys. kredytów mieszkaniowych. Stanowi to wzrost o 17,7 proc.

W okresie styczeń-luty banki udzieliły kredytów mieszkaniowych o wartości 11,0 mld zł, o 26,7 proc. więcej rdr. W ujęciu liczbowym udzielono 38,5 tys. kredytów, o 16,2 proc. więcej rdr.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce. Banki przedstawiają “pakiet pomocowy”: uproszczone wakacje kredytowe, odroczenie spłat rat leasingowych, płatności zbliżeniowe bez PIN-u do 100 zł. Co jeszcze?

„Obecnie mamy czarnego łabędzia – pandemię koronawirusa, który może bardzo negatywnie wpłynąć na rynek kredytów mieszkaniowych” – napisał w komentarzu główny ekonomista BIK Waldemar Rogowski.

„Zmniejszenie popytu wskutek niepewności co do długoterminowego wpływu na gospodarkę oraz ograniczenia w instytucjach kredytowych w związku z pracą zdalną części pracowników, które mogą wydłużyć proces udzielania kredytu mieszkaniowego, mogą ograniczyć liczbę udzielanych kredytów” – dodał. 

Wydano 78,5 tys. kart kredytowych

Banki w lutym wydały w Polsce 78,5 tys. kart kredytowych, o 21,7 proc. mniej rdr – podało Biuro Informacji Kredytowej.

Kwota przyznanych limitów wyniosła 512 mln zł, co stanowi spadek o 14,6 proc. w porównaniu do lutego 2019 r.

W okresie styczeń-luty wydano 155,4 tys. kart, o 17,3 proc. mniej rdr.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: