Biometria w bankach: RFID nasz Wielki Brat

NBS 2009/09

Sensacyjną informację podały niemieckie media: w banknotach euro i dolarowych drukowanych po 2005 r. zainstalowano szpiegowskie mikrochipy RFID. Oczywiście - bez wiedzy obecnych ich posiadaczy.

Powołując się na te doniesienia, portal Hotnews.pl poinformował, że mikrochipy RFID (skrót od radio frequency identification) dostarcza grupa Hitachi. Dzięki zastosowaniu najnowszej generacji technologii półprzewodnikowych mikrochip idealnie kamufluje się z papierowym banknotem, zapewniając układ pamięci, który może unikalnie identyfikować, śledzić i uwierzytelniać obiekty o dowolnej wielkości. Posiada 128 bitów pamięci ROM, umożliwiającej przechowywanie 1038 unikalnych numerów identyfikacyjnych (ID) i pracuje na częstotliwości 2,45 Ghz. Rozszerzeniem mikrochipa jest antenka, która umożliwia dwukierunkową komunikację.

Mikroukłady nie wymagają zasilania, dzięki czemu posiadają bardzo długą żywotność. Zaletą ich stosowania jest doskonałe zabezpieczenie przed fałszerstwem, a także możliwość pełnej, choć nieoficjalnej, kontroli znajdujących się obrocie banknotów.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: