Biznes zyska dzięki rekordowym wydatkom świątecznym, ale nie akcje spółek. Co czeka GPW na początku 2020 roku?

Gospodarka

Polacy kolejny raz z rzędu wydadzą na święta więcej niż rok wcześniej. Ale wysoki poziom konsumpcji nie wystarczy, żeby rosły notowania akcji na GPW.

Kobieta w czapce Mikołaja trzymająca plik pieniędzy
Fot. stock.adobe.com/WavebreakmediaMicro

Polacy kolejny raz z rzędu wydadzą na święta więcej niż rok wcześniej. Ale wysoki poziom konsumpcji nie wystarczy, żeby rosły notowania akcji na GPW.

Wysoki poziom konsumpcji nie wystarczy, żeby rosły notowania akcji na @GPW_WSExchange #GPW #giełda

Zabawki, książki, perfumy czy elektronika znajdą się w tym roku na szczycie listy najpopularniejszych prezentów pod choinkę. A Polacy wydadzą na nie więcej niż w poprzednich latach, podobnie jak na świąteczne potrawy czy podróże. Według prognoz Deloitte, statystyczna polska rodzina wyda w tym roku na święta 1521 zł, czyli o 5% więcej niż rok temu. Dotychczasowe wyniki sprzedaży z USA potwierdzają, że rzeczywiście ten okres świąteczny ma szansę być rekordowy. Wartość zakupów online, jakie Amerykanie zrobili w Czarny Piątek, wyniosła 7,4 mld USD, czyli o 1,2 mld USD więcej niż w zeszłym roku.- To mogą być kolejne święta, które wykażą bardzo dobrą kondycję polskiej gospodarki, podsumują kolejny dobry rok, pokażą większą zdolność zakupową gospodarstw domowych – prognozuje Łukasz Wardyn, dyrektor CMC Markets na Europę Wschodnią.

Wysoki poziom konsumpcji

Wysoki poziom konsumpcji sprzyja wielu różnym sektorom polskiej gospodarki, w tym detalistom czy producentom. Dobre wyniki biznesowe firm notowanych na GPW nie przekładają się jednak na wyższe wyceny ich akcji.- Nie jest to sytuacja z naszych marzeń, zwłaszcza że indeks WIG20 był w marazmie, gdy w tym samym czasie na amerykańskiej giełdzie, dla której był to wspaniały rok, obserwowaliśmy hossę – podsumowuje Łukasz Wardyn. W ciągu ostatniego roku WIG20 stracił na wartości około 6,5%, a spadki te były kontynuowane również w grudniu.Czytaj także: Polska rodzina wyda na Boże Narodzenie średnio 1 838 zł >>>

Jaki będzie początek 2020 r.?

Wyceny akcji są bardzo niskie, co teoretycznie mogłoby zachęcać inwestorów.- Jednak relacja ceny akcji do zysku spółek nie jest na poziomie, który historycznie zawsze był związany ze wzrostami. To jeszcze nie są te poziomy, które wywoływały hossę – komentuje ekspert CMC Markets.Wchodzącym w nowy rok inwestorom na GPW pozostaje mieć nadzieję, że pokaźnym wydatkom polskich konsumentów będzie towarzyszyć entuzjazm na amerykańskich giełdach.
Źródło: MarketNews24
Udostępnij artykuł: