Błędy opóźniają wypłaty. Apel ZUS o staranne wypełnianie wniosków

Firma

Brak podpisu pod oświadczeniem, błędny numer rachunku, wpisywanie zamiast wynagrodzenia stawki godzinowej ‒ m.in. takie błędy popełniają przedsiębiorcy, którzy wnioskują o pomoc w ramach tzw. tarczy antykryzysowej.

przedsiębiorcy komputer
Fot. stock.adobe.com/bnenin

Brak podpisu pod oświadczeniem, błędny numer rachunku, wpisywanie zamiast wynagrodzenia stawki godzinowej ‒ m.in. takie błędy popełniają przedsiębiorcy, którzy wnioskują o pomoc w ramach tzw. tarczy antykryzysowej.

#PawełŻebrowski: Staranne wypełnianie dokumentów decyduje o terminie wypłaty świadczenia. Wnioski z błędami wymagają postępowania wyjaśniającego #TarczaAntykryzysowa #Koronawirus #Wnioski @zus_pl

ZUS apeluje, aby przed wysłaniem dokumentów dokładnie sprawdzić zawarte tam informacje.

Na jakie błędy trafiają eksperci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? To najczęściej niepodpisywanie oświadczeń. Brak podpisu powoduje, że wniosek zamiast do realizacji musi zostać uzupełniony. W tym przypadku wszczynane jest postępowanie wyjaśniające.

‒ Znacznie wydłuża to czas na przykład wypłaty postojowego czy wydanie decyzji o zwolnieniu z opłacania składek – wskazuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Mniej pośpiechu, więcej uwagi

Zdarzają się też inne błędy. To np. podpisywanie się imieniem i nazwiskiem z wzorów ZUS.

‒ Udostępniliśmy na stronie internetowej wzór poprawnie wypełnionego wniosku, który jest podpisany „Jan Kowalski”. Niestety, niektóre osoby przepisują wzór bezrefleksyjnie – dodaje rzecznik.

Nie tylko podpis stanowi problem. Przedsiębiorcy często dopisują niepotrzebne informacje we wnioskach w różnych miejscach.

‒ Zdarzają się również przypadki, że zamiast wynagrodzenia miesięcznego wpisywana jest stawka godzinowa lub błędny numer rachunku bankowego – mówi Żebrowski.

Błędy wymagają wyjaśnienia

‒ Apelujemy o staranne wypełnianie dokumentów. To decyduje o terminie wypłaty świadczenia. Wnioski z błędami wymagają postępowania wyjaśniającego. Musimy zadzwonić, napisać mail, skontaktować się z wnioskodawcą – wskazuje rzecznik.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o wpływie koronawirusa na gospodarkę >>>

Wiele wniosków wpływało na różne e-maile placówek ZUS, co jest błędem. Takie osoby muszą ponownie złożyć podpisany wniosek.

Wnioski do ZUS można składać elektronicznie (za pomocą PUE) lub papierowo. Wszelkie informacje na temat tego: kto może skorzystać z ulg, gdzie składać wnioski i jak je wypełnić, można znaleźć na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 kwietnia przedsiębiorcy złożyli do ZUS ponad milion wniosków o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej.

Pierwsze świadczenia postojowe zostały wypłacone 15 kwietnia. Dotyczyło to ponad  86 tys. osób, na których konta trafiło łącznie ponad 172 mln złotych.

W poniedziałek, 20 kwietnia na kontach przedsiębiorców pojawią się kolejne świadczenia postojowe.

Udostępnij artykuł: