Bliski Wschód na pierwszym planie

Finanse i gospodarka

W ostatnim tygodniu mieliśmy okazje poznać nowego przywódcę Chin, a amerykańscy politycy wydawali się być bardziej skłonni do współpracy w zakresie zapobieżenia zapaści fiskalnej. Obawy o przyszłość Grecji zmniejszyły się, nasiliły się za to spekulacje, że Hiszpania jest o krok od formalnego wystąpienia o pomoc unijną.

Wydarzenia w Europie i Stanach Zjednoczonych były wciąż istotne, ale na pierwszy plan wysunął się czynnik, który zdominuje w najbliższym czasie nagłówki gazet. Ataki Izraela na terytorium Gazy nie są niczym nowym, ale tym razem zabity został czołowy wojskowy przywódca Hamasu. Palestyńska organizacja nie zwlekała ze swoim atakiem, na który Izrael odpowiedział ogniem. Ryzykiem nie jest jedynie eskalacja napięcia na tej linii, ale przede wszystkim groźba rozlania się konfliktu na resztę regionu, osłabionego już sankcjami, nalotami na Iran oraz wojna domowa w Syrii.

Analizując dane makro należy zauważyć, że słabe odczyty to domena Europy, a Stany Zjednoczone odnotowywały umiarkowane poziomy inflacji oraz wzrostu, nawet pomimo negatywnego wpływu huraganu Sandy. Zwiększyło się prawdopodobieństwo poluzowania polityki monetarnej w Japonii, USA i Wielkiej Brytanii, co ograniczyło zyski na lokalnych walutach. Jen poddany został szczególnie silnej presji sprzeda owej po zwołaniu na grudzień przedterminowych wyborów w Japonii.

Joanna Rybus
Country Manager
Western Union Business Solutions w Polsce

Udostępnij artykuł: