Blockchain w roli trwałego nośnika

Z rynku

Spółka Bacca, we współpracy z firmą Coinfirm, jako pierwsze w Polsce wdrożyły rozwiązanie umożliwiające firmom ubezpieczeniowym zdalne podpisywanie umów z klientami oraz realizację potwierdzeń płatności.

Mężczyzna przy komputerze
Fot. Pixabay.com

Spółka Bacca, we współpracy z firmą Coinfirm, jako pierwsze w Polsce wdrożyły rozwiązanie umożliwiające firmom ubezpieczeniowym zdalne podpisywanie umów z klientami oraz realizację potwierdzeń płatności.

Wymagany prawem trwały nośnik możemy zastąpić cyfrowym dokumentem #CezaryŚwierszcz #Bacca

– Wymagany prawem trwały nośnik możemy zastąpić cyfrowym dokumentem, dzięki zastosowaniu szyfrowanego zapisu znacznika dokumentu. To daje zarówno firmie ubezpieczeniowej, jak i klientom gwarancję, że każda kopia pliku jest nośnikiem tak samo trwałym i niezmiennym, jak papierowa umowa podpisana odręcznie – przekonuje Cezary Świerszcz, prezes zarządu Bacca.Rozwiązanie Trudatum udostępnione przez Coinfirm, pozwala na utrwalanie umów z klientami oraz potwierdzeń płatności dokonywanych do ubezpieczycieli wszędzie tam, gdzie agenci ubezpieczeniowi sprzedają usługi zdalnie lub w kanałach mobilnych. Jednocześnie, Coinfirm nie otrzymuje żadnych treści ani danych dotyczących transakcji.

Klient Bacca podpisuje umowę przez dokonanie płatności kartą. Finalny dokument umowy jest przetwarzany w celu skrócenia go do niedużego, unikalnego ciągu znaków, z którego nie da się odczytać treści dokumentu, ale ponownie wygenerowany kod z oryginalnego dokumentu będzie taki sam. Ten krótki kod jest następnie szyfrowany przez Bacca i umieszczany na blockchain. Oznacza to, że na blockchain trafia tylko zaszyfrowany ślad - tak zwany hash dokumentu, bezwartościowy dla postronnej osoby. Jednak jeśli klient, ubezpieczyciel lub nawet sąd będzie chciał sprawdzić, czy dokument, którym dysponuje jest oryginalny, może bardzo łatwo to zrobić. Weryfikujący dowie się też, czy jego dokument jest na pewno podpisany przez Bacca danego dnia i nie został jakkolwiek zmieniony. Weryfikacja przebiega w aplikacji webowej przygotowanej przez Coinfirm. Technologia blockchain sprawia, że będzie to możliwe nawet za wiele lat.Bacca istnieje od 2011 r. i współpracuje z największymi brokerami, multiagencjami ubezpieczeniowymi oraz towarzystwami ubezpieczeń, wspierając ich w ratalnej sprzedaży ubezpieczeń majątkowych, wycenie ryzyka oraz przygotowania ofert szytych na miarę zmieniających się potrzeb klientów.

Marcin Złoch

 
Udostępnij artykuł: