BNP Paribas BP i Santander BP sfinansują budowę 7 elektrowni słonecznych R.Power, największej w Polsce firmy fotowoltaicznej

ESG

BNP Paribas Bank Polska oraz Santander Bank Polska podpisały umowę na sfinansowanie portfela 7 elektrowni słonecznych R.Power o łącznej mocy 91 MWp, które wygrały ubiegłoroczne aukcje OZE, podał BNP Paribas BP. Wartość umowy to 242 mln zł.

panele fotowoltaiczne, pracownik z kaskiem
Fot. stock.adobe.com / Kiryl Lis

BNP Paribas Bank Polska oraz Santander Bank Polska podpisały umowę na sfinansowanie portfela 7 elektrowni słonecznych R.Power o łącznej mocy 91 MWp, które wygrały ubiegłoroczne aukcje OZE, podał BNP Paribas BP. Wartość umowy to 242 mln zł.

W ramach finansowanych projektów, zostaną podpisane 15-letnie kontrakty różnicowe zapewniające gwarantowany poziom cen sprzedaży energii elektrycznej. Każdy z banków ma 50% udziału w transakcji, podano.

To kolejna transakcja, która pokazuje przełożenie wsparcia Banku BNP Paribas na transformację energetyczną

„Historia naszej współpracy sięga 2014 roku, kiedy nasz bank sfinansował jedne z pierwszych projektów solarnych zrealizowanych przez R.Power.

Jednocześnie jest to kolejna transakcja, która pokazuje przełożenie wsparcia Banku BNP Paribas na transformację energetyczną poprzez rozwój sektora energetyki odnawialnej w Polsce" ‒ powiedział dyrektor departamentu finansowania strukturyzowanego w BNP Paribas BP Łukasz Pobudejski, cytowany w komunikacie.

Dla Santander Bank Polska to drugie finansowanie projektowe podpisane z R.Power w ciągu nieco ponad roku. Bank również wdraża strategię nakierunkowaną na wsparcie zielonej transformacji sektora energetycznego w Polsce.

Czytaj także: EU Green Bonds Standard: Komisja Europejska przedstawiła nową propozycję europejskiego standardu zielonych obligacji

Banki jako wiodący organizatorzy

Zarówno BNP Paribas Bank Polska, jak i Santander Bank Polska pełnią funkcję wiodącego organizatora, strony transakcji zabezpieczającej oraz pierwotnego kredytodawcy. Dodatkowo, Santander Bank Polska pełni rolę agenta kredytu, agenta zabezpieczeń i banku rachunków.

Dla Santander Bank Polska to drugie finansowanie projektowe podpisane z R.Power w ciągu nieco ponad roku

„W ciągu ostatnich dwóch lat w ramach finansowania bankowego pozyskaliśmy łącznie 770 mln zł na budowę projektów w Polsce. W czerwcu tego roku ustanowiliśmy rekordowy program obligacji o wartości 1 mld zł.

Wierzymy, że fotowoltaika to sektor, który w naszym kraju ma przed sobą doskonałe perspektywy. W ubiegłym roku Polska zanotowała wzrost zainstalowanej mocy aż o blisko 2,5 GWp, co jest czwartym po Niemczech, Holandii i Hiszpanii wynikiem w Europie" ‒ powiedział współzałożyciel R.Power Tomasz Sęk.

Czytaj także: Unia Europejska w 2050 roku pierwszym na świecie obszarem neutralnym dla klimatu

R.Power rozwija też działalność w Europie

W ramach ostatniej aukcji OZE spółka zabezpieczyła prawa do sprzedaży energii z portfeli projektów o łącznej mocy 299 MWp.

W ciągu ostatnich dwóch lat w ramach finansowania bankowego pozyskaliśmy łącznie 770 mln zł na budowę projektów w Polsce

R.Power jest największą firmą w sektorze fotowoltaiki w Polsce. Rozwija portfel farm fotowoltaicznych o mocy ponad 4 GWp. Tylko w ostatnich 2 latach firma skomercjalizowała i wybudowała lub rozpoczęła budowę farm fotowoltaicznych o mocy blisko 320 MWp.

Polski deweloper rozwija projekty fotowoltaiczne także we Włoszech, Hiszpanii oraz Portugalii.

Czytaj także: 100 tys. paneli fotowoltaicznych w Polsce może wkrótce zamienić się w elektrośmieci, jak jesteśmy do tego przygotowani?

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: