BNP Paribas mecenasem wystawy Olgi Boznańskiej

Bankowość

24 października br. w krakowskim Muzeum Narodowym odbędzie się wernisaż wystawy Olgi Boznańskiej. Mecenasem wystawy,  a także sponsorem renowacji słynnego obrazu artystki "Dziewczynka z chryzantemami" jest BNP Paribas Foundation oraz Fundacja BNP Paribas w Polsce.

Dzieła Olgi Boznańskiej, jednej z najwybitniejszych polskich malarek doby modernizmu, wyróżniają się nie tylko oryginalnością, ale przede wszystkim bezprecedensową sugestywnością wpływającą na sztukę epoki, w której tworzyła. Jej najsłynniejszy obraz “Dziewczynka z chryzantemami”, jako wybitny przykład malarstwa portretowego łączy w sobie formy impresjonistyczne, symboliczne oraz indywidualne cechy stylistyczne twórczości Boznańskiej. Malarka, będąca córką Francuzki i Polaka, pierwsze artystyczne szlify zdobywała w swoim rodzinnym mieście – Krakowie. Następnie przeniosła się do Monachium – tam pod opieką Carla Kricheldorfa i Wilhelma Dürra kontynuowała naukę w Akademii Sztuk Pięknych. W 1898 roku zamieszkała w Paryżu, gdzie rozwinęła karierę międzynarodowej portrecistki. Jej obrazy charakteryzują się wyszukanymi harmoniami barw oraz elegancją w przedstawianiu postaci w intymistycznie potraktowanych wnętrzach. Można pokusić się o stwierdzenie, że mistrzostwo w obranej ścieżce wyrazu artystycznego osiągnęła właśnie w obrazie “Dziewczynka z chryzantemami”.

Wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie, która potrwa do 1 lutego 2015 r., będzie okazją do obejrzenia po raz pierwszy tego portretu po renowacji. Obraz od samego początku budził zainteresowanie i podziw największych znawców sztuki. “Jest to dziecko enigmatyczne, które doprowadza do szaleństwa tych, co mu się zanadto przypatrują” – pisał o obrazie na łamach paryskiej “Gazette des Beaux-Arts” William Ritter, szwajcarski krytyk sztuki. Środki na renowację dzieła przekazały BNP Paribas Foundation z Francji oraz Fundacja BNP Paribas w Polsce.

– Prace nad tym projektem są dla nas szczególnie ważne ze względu na polsko-francuskie pochodzenie Boznańskiej, a także ponieważ jest to pierwsze przedsięwzięcie mecenatu kultury BNP Paribas Foundation w Polsce – komentuje Marta Oracz, Przewodnicząca Rady Fundacji BNP Paribas. – Cieszymy się, że wraz z BNP Paribas Foundation możemy wspierać wystawę obrazów Boznańskiej z okazji jej 150-lecia urodzin i 75-lecia śmierci oraz że zostaliśmy sponsorem renowacji “Dziewczynki z chryzantemami” – dodaje Marta Oracz.

– Jestem niesłychanie dumny, że nasza Fundacja mogła przyczynić się do odrestaurowania dzieła Olgi Boznańskiej, jednej z największych polskich artystek doby modernizmu. “Dziewczynka z chryzantemami” odzyskała swój blask i ponownie wisi dumnie w Muzeum Narodowym w Krakowie. Trwająca od roku współpraca z krakowskim Muzeum Narodowym jest najlepszym świadectwem silnych więzi łączących nasze dwie instytucje, podkreślając zaangażowanie BNP Paribas Foundation w polskie dziedzictwo – powiedział Jean-Jacques Goron, Dyrektor Zarządzający BNP Paribas Foundation.

Źródło: Fundacja BNP Paribas

Udostępnij artykuł: