Bon turystyczny nie będzie jednorazowym świadczeniem?

Gospodarka

Jadwiga Emilewicz
Jadwiga Emilewicz Fot: Krystian Maj/KPRM

Jeżeli rozwiązanie w postaci bonu turystycznego dobrze się przyjmie, niewykluczona jest kontynuacja tego świadczenia, które w obecnym kształcie będzie miało charakter jednorazowy - powiedziała w piątek w trakcie konferencji prasowej wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że rząd pracuje nad innymi mechanizmami wsparcia dla polskiej branży turystycznej.

Wicepremier @JEmilewicz: jeżeli rozwiązanie w postaci bonu turystycznego dobrze się przyjmie, niewykluczona jest kontynuacja tego świadczenia #BonTurystyczny

„Instrumenty wsparcia turystyki lokalnej (bon turystyczny – PAP) (…) wprowadzamy w tej chwili jako świadczenie jednorazowe. Mamy nadzieję, że jeżeli to dobrze się przyjmie, będziemy mogli marzyć o kontynuacji” – powiedziała.

„Wiemy, że to na pewno nie wszystko co chcemy branży (turystycznej) zaproponować. Pracujemy nad kolejnymi rozwiązaniami, które (…) przyczynią się do tego, by ta branża stała się wizytówką Polski” – dodała.

Czytaj także: Komu będzie przysługiwać bon turystyczny? Nowe świadczenie finansowane z Funduszu COVID-19 >>>

Obecna na konferencji podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Anna Surówka-Pasek również zasygnalizowała możliwość wprowadzenia bonu na stałe.

„Jest to bardzo ciekawy instrument i warto by było się zastanowić, czy kiedyś w przyszłości, jeżeli bon się sprawdzi, można na stałe wprowadzić takie formy wspierania polskich rodzin i branży turystycznej” – powiedziała.

W piątek w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie prezydenckiego projektu ustawy, która wprowadza jednorazowy bon turystyczny w wysokości 500 zł na każde dziecko, na które przysługuje 500+ lub świadczenie będące jego substytutem. Za pomocą bonu będzie można dokonać płatności za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną w kraju.

Czytaj także: Bon turystyczny: zamiast 1000 plus będzie 500 zł na każde dziecko jeszcze w te wakacje?

Projektodawca proponuje, by prawo do dokonania płatności za pomocą bonu wygasło w dniu 31 marca 2022 r.

Jak wynika z uzasadnienia do projektu ustawy o Polskim Bonie Turystycznym, przedstawionego przez prezydenta RP, koszt wprowadzania bonu wraz z kosztami obsługi nie przekroczy 4 mld zł. Źródłem finansowania programu ma być Fundusz Przeciwdziałania COVID-19. 

Czytaj także: Bon turystyczny pomoże branży i nie obciąży pracodawców >>>

Obecnie rząd nie rozważa zniesienia handlu w niedzielę

Obecnie rząd nie rozważa zniesienia handlu w niedzielę, nawet tymczasowego – powiedziała również w piątek na konferencji prasowej Jadwiga Emilewicz.

Emilewicz zapytana, czy rząd rozważa choćby czasowe zniesienie handlu w niedzielę powiedziała: „Dziś nie rozważamy takiego scenariusza. Co więcej (…) stan poziomu konsumpcji, jaki mamy dziś jest porównywalny z tym, jaki mieliśmy na początku roku. (…) Dzisiaj nie widzimy (…) takiej potrzeby, konieczności zniesienia handlu w niedzielę. Oczywiście analizujemy na bieżąco rynek” – powiedziała.

Wicepremier Emilewicz niechętna ustawowemu regulowaniu wysokości czynszów w galeriach handlowych

Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz jest niechętna ustawowemu regulowaniu wysokości czynszów w galeriach handlowych – wynika z wypowiedzi minister na piątkowej konferencji prasowej.

Emilewicz zapytana o kwestie wysokości czynszów dla najemców galerii handlowych powiedziała: „Jestem daleka od tego, byśmy zapisywali w ustawie rzeczy (wysokość czynszów w galeriach handlowych – PAP), które co w normalnych warunkach jest przedmiotem umów handlowych, żebyśmy zapisywali na sztywno pewne wartości. Zwłaszcza, że przewidzenie tego, jaki będzie ruch w galeriach za miesiąc jest trudne do określenia”.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: