Bon turystyczny nie będzie jednorazowym świadczeniem?

Gospodarka

Jeżeli rozwiązanie w postaci bonu turystycznego dobrze się przyjmie, niewykluczona jest kontynuacja tego świadczenia, które w obecnym kształcie będzie miało charakter jednorazowy - powiedziała w piątek w trakcie konferencji prasowej wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że rząd pracuje nad innymi mechanizmami wsparcia dla polskiej branży turystycznej.

Jadwiga Emilewicz
Jadwiga Emilewicz Fot: Krystian Maj/KPRM

Jeżeli rozwiązanie w postaci bonu turystycznego dobrze się przyjmie, niewykluczona jest kontynuacja tego świadczenia, które w obecnym kształcie będzie miało charakter jednorazowy - powiedziała w piątek w trakcie konferencji prasowej wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że rząd pracuje nad innymi mechanizmami wsparcia dla polskiej branży turystycznej.

Wicepremier @JEmilewicz: jeżeli rozwiązanie w postaci bonu turystycznego dobrze się przyjmie, niewykluczona jest kontynuacja tego świadczenia #BonTurystyczny

"Instrumenty wsparcia turystyki lokalnej (bon turystyczny - PAP) (...) wprowadzamy w tej chwili jako świadczenie jednorazowe. Mamy nadzieję, że jeżeli to dobrze się przyjmie, będziemy mogli marzyć o kontynuacji" - powiedziała.

"Wiemy, że to na pewno nie wszystko co chcemy branży (turystycznej) zaproponować. Pracujemy nad kolejnymi rozwiązaniami, które (...) przyczynią się do tego, by ta branża stała się wizytówką Polski" - dodała.

Czytaj także: Komu będzie przysługiwać bon turystyczny? Nowe świadczenie finansowane z Funduszu COVID-19 >>>

Obecna na konferencji podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Anna Surówka-Pasek również zasygnalizowała możliwość wprowadzenia bonu na stałe.

"Jest to bardzo ciekawy instrument i warto by było się zastanowić, czy kiedyś w przyszłości, jeżeli bon się sprawdzi, można na stałe wprowadzić takie formy wspierania polskich rodzin i branży turystycznej" - powiedziała.

W piątek w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie prezydenckiego projektu ustawy, która wprowadza jednorazowy bon turystyczny w wysokości 500 zł na każde dziecko, na które przysługuje 500+ lub świadczenie będące jego substytutem. Za pomocą bonu będzie można dokonać płatności za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną w kraju.

Czytaj także: Bon turystyczny: zamiast 1000 plus będzie 500 zł na każde dziecko jeszcze w te wakacje?

Projektodawca proponuje, by prawo do dokonania płatności za pomocą bonu wygasło w dniu 31 marca 2022 r.

Jak wynika z uzasadnienia do projektu ustawy o Polskim Bonie Turystycznym, przedstawionego przez prezydenta RP, koszt wprowadzania bonu wraz z kosztami obsługi nie przekroczy 4 mld zł. Źródłem finansowania programu ma być Fundusz Przeciwdziałania COVID-19. 

Czytaj także: Bon turystyczny pomoże branży i nie obciąży pracodawców >>>

Obecnie rząd nie rozważa zniesienia handlu w niedzielę

Obecnie rząd nie rozważa zniesienia handlu w niedzielę, nawet tymczasowego - powiedziała również w piątek na konferencji prasowej Jadwiga Emilewicz.

Emilewicz zapytana, czy rząd rozważa choćby czasowe zniesienie handlu w niedzielę powiedziała: "Dziś nie rozważamy takiego scenariusza. Co więcej (...) stan poziomu konsumpcji, jaki mamy dziś jest porównywalny z tym, jaki mieliśmy na początku roku. (...) Dzisiaj nie widzimy (...) takiej potrzeby, konieczności zniesienia handlu w niedzielę. Oczywiście analizujemy na bieżąco rynek" - powiedziała.

Wicepremier Emilewicz niechętna ustawowemu regulowaniu wysokości czynszów w galeriach handlowych

Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz jest niechętna ustawowemu regulowaniu wysokości czynszów w galeriach handlowych - wynika z wypowiedzi minister na piątkowej konferencji prasowej.

Emilewicz zapytana o kwestie wysokości czynszów dla najemców galerii handlowych powiedziała: "Jestem daleka od tego, byśmy zapisywali w ustawie rzeczy (wysokość czynszów w galeriach handlowych - PAP), które co w normalnych warunkach jest przedmiotem umów handlowych, żebyśmy zapisywali na sztywno pewne wartości. Zwłaszcza, że przewidzenie tego, jaki będzie ruch w galeriach za miesiąc jest trudne do określenia".

Polski Bon Turystyczny – duże zainteresowanie przed wakacjami 2021

Jak informuje ZUS, przed okresem urlopowym i wakacjami widać rosnące zainteresowaniem bonem. Na jego realizację jest bardzo dużo czasu. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r., ale co istotne, nie podlega wymianie na gotówkę ani na inne środki płatnicze. Z najnowszych danych wynika, że ZUS wydał ponad 1,5 mln bonów o łącznej wartości ponad 1,3 mld zł. Beneficjenci wykonali ok. 477 tys. płatności bonami na łączną kwotę ponad 345 mln zł. Do tej pory zgłosiło się ponad 21,6 tys. podmiotów turystycznych i organizacji pożytku publicznego, które chcą świadczyć swoje usługi w ramach bonu.


Warto przypomnieć, że bon jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS w zakładce „Ogólny”. W menu bocznym trzeba wejść w zakładkę „Polski Bon Turystyczny”, a następnie „Mój bon”. Bon turystyczny jest udostępniany na PUE ZUS na podstawie danych, które pochodzą z jednostek wypłacających świadczenie Rodzina 500 plus.
Przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego, które chcą przyjmować płatności bonem za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, powinny wpisać się na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną (POT). Żeby przystąpić do programu, na PUE ZUS, trzeba wypełnić „Oświadczenie przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny” (PBT). Na PUE ZUS podmiot turystyczny może zarządzać uprawnieniami osób, które będą przyjmować płatności bonem. Uzyska też dostęp do swoich rozliczeń.


Uwaga, aby płatności trafiały do przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, muszą one podać numer konta. ZUS apeluje do przedsiębiorców, aby sprawdzali numer swojego rachunku bankowego. Zdarza się bowiem, że niektóre numery rachunków są błędne lub zamknięte.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: