BOŚ Bank: dla inwestorów najważniejsze dane dotyczące koniunktury gospodarczej w strefie euro

Gospodarka

Dla inwestorów w tym tygodniu istotne znaczenie będą miały m.in. dane dotyczące wskaźników koniunktury gospodarczej w strefie euro, tj. wstępne odczyty indeksów PMI oraz niemiecki indeks Ifo, uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).

Fot. Pixabay.com

Dla inwestorów w tym tygodniu istotne znaczenie będą miały m.in. dane dotyczące wskaźników koniunktury gospodarczej w strefie euro, tj. wstępne odczyty indeksów PMI oraz niemiecki indeks Ifo, uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).

Dla inwestorów najważniejsze dane dotyczące koniunktury gospodarczej w strefie euro - twierdzą analitycy z @BOS__Bank

"Biorąc pod uwagę bieżącą solidną koniunkturę gospodarczą same indeksy zapewne będą miały ograniczone znaczenie dla rynków. Większe znaczenie mogą mieć natomiast subindeksy PMI dotyczące kosztów działalności firm wpływające na ocenę perspektyw inflacyjnych w gospodarce" - napisali analitycy w raporcie.W trakcie tygodnia zostaną także opublikowane ostateczne dane dot. wskaźnika inflacji HICP w strefie euro w styczniu. "Biorąc pod uwagę, że dane wstępne zostały już opublikowane pod koniec stycznia, dopiero solidniejsza korekta danych mogłaby silniej wpłynąć na rynki. Wydaje się, że największą uwagę rynki będą kierować na publikację stenogramów z styczniowych posiedzeń FOMC oraz rady EBC. Choć posiedzenia odbywały się jeszcze przed okresem silniejszych perturbacji rynkowych w lutym, to z pewnością bardzo istotne dla rynków będą wszelkie informacje dot. oceny perspektyw inflacyjnych prezentowane przez decydentów polityki pieniężnej" - czytamy także w raporcie.

Sytuacja polityczna też ważna

Zdaniem analityków, w najbliższych tygodniach nieco więcej uwagi może przyciągać także sytuacja polityczna w Europie w związku z zaplanowanymi na 4 marca wyborami parlamentarnymi we Włoszech oraz głosowaniem partii SPD co do zgody na uczestnictwo partii w koalicji parlamentarnej i utworzenie wspólnego rządu z CDU-CSU."Napływające informacje wskazują na bardzo wysoką niepewność co do wyniku głosowania, w przypadku braku uzyskania większości, najprawdopodobniej konieczne będzie rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych, co wydłużyłoby okres niepewności politycznej. W kontekście wyborów we Włoszech, wyniki sondażowe wskazują na ograniczone szanse przejęcia władzy przez eurosceptyczną partię Ruchu 5 Gwiazd. Jednocześnie jednak potencjalna kolacja rządowa musiałabym składać się z wielu partii, co wskazuje na potencjalne ryzyka dla scenariusza stabilności politycznej oraz sprawnego wdrażania potrzebnych reform strukturalnych" - podsumowali analitycy.

Źródło: ISBnews

 
Udostępnij artykuł: