BOŚ Bank dołączył do instytucji finansujących ekociepłownię w Olsztynie

ESG / Z rynku

Do grona instytucji wspierających budowę Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów (ITPO) realizowanej przez spółkę Dobra Energia dla Olsztyna dołączył Bank Ochrony Środowiska (BOŚ), podał bank. W tym tygodniu odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę jednej z najnowocześniejszych w Europie instalacji, podkreślono.

Siedziba główna BOŚ Banku
Fot. Materiały prasowe BOŚ

Do grona instytucji wspierających budowę Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów (ITPO) realizowanej przez spółkę Dobra Energia dla Olsztyna dołączył Bank Ochrony Środowiska (BOŚ), podał bank. W tym tygodniu odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę jednej z najnowocześniejszych w Europie instalacji, podkreślono.

Projekt został wsparty finansowaniem długoterminowym przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR) oraz Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), wraz z grupą polskich i międzynarodowych banków. Do ich grona teraz dołączył Bank Ochrony Środowiska.

"Cieszymy się, że dzięki wspófinansowaniu BOŚ Banku, w Olsztynie powstanie nowoczesna ekociepłownia, która zapewni najwyższe standardy ochrony środowiska. Dzięki tej inwestycji, mieszkańcy będą oddychać czystszym powietrzem, a odpady komunalne zostaną przetworzone i wykorzystane w sposób najbardziej efektywny" - powiedział wiceprezes BOŚ Robert Kasprzak, cytowany w komunikacie.

Czytaj także: BOŚ Bank i NCBR będą wspólnie wspierać rozwój zielonych technologii >>>

"Nasz bank od początku swojego istnienia, czyli od 30 lat, specjalizuje się we wspieraniu ochrony środowiska. Wiemy, jak istotna jest walka o klimat. Dzięki naszemu wsparciu realizowanych jest wiele potrzebnych lokalnym społecznościom proekologicznych inwestycji" - podkreślił Kasprzak.

Co obejmuje inwestycja?

Inwestycja obejmuje budowę i eksploatację instalacji produkującej w skojarzeniu ciepło i energię elektryczną z paliwa alternatywnego - kalorycznej frakcji odpadów. Jedna z najnowocześniejszych nie tylko w Polsce, ale i w Europie technologii zastosowanych w Olsztynie pozwoli na zastąpienie obecnych, przestarzałych i obciążających środowisko naturalne instalacji węglowych energią wytworzoną w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym.

Spółka Dobra Energia dla Olsztyna została powołana do realizacji inwestycji i jej prowadzenia przez fundusz Meridiam Eastern Europe Investments SAS, specjalizujący się w rozwijaniu, finansowaniu i zarządzaniu długoterminowymi projektami infrastruktury publicznej oraz firmę Urbaser, międzynarodowy podmiot świadczący usługi dla samorządów w sektorze gospodarki odpadami i ich przetwarzania.

Czytaj także: Prezes BOŚ na Europejskim Kongresie Finansowym: rolą banków jest pomoc firmom w strukturyzowaniu zielonych projektów >>>

Zgodnie z założeniami inwestycyjnymi, nowa instalacja pozwoli na odzyskanie energii z ponad 110 tys. ton paliwa alternatywnego rocznie oraz zapewni ciągłość dostaw ciepła dla mieszkańców. W zakresie produkcji zielonej energii projekt przyniesie korzyści dla miasta wynikające z ograniczenia o około 150 tys. ton rocznie emisji CO2 związanej z produkcją ciepła, podano także w materiale.

Zgodnie z planami, instalacja w połowie 2023 roku ma zapewnić dostawy ekologicznego ciepła dla około 35% mieszkańców stolicy regionu Warmii i Mazur, przy jednoczesnym rozwiązaniu problemu zagospodarowania odpadów pochodzenia komunalnego.

Akcje Banku Ochrony Środowiska od 1997 roku są notowane na rynku podstawowym GPW. W skład grupy wchodzi również Dom Maklerski BOŚ. Aktywa razem banku wyniosły 20,5 mld zł na koniec 2020 r.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: