BOŚ Bank: klienci złożyli 433 wnioski o mediację umów kredytów frankowych

Kredyty / Nieruchomości / Z rynku

Kredytobiorcy BOŚ Banku złożyli 433 wnioski o mediację umów kredytów frankowych. Pomimo rosnących stóp procentowych bank nie spodziewa się istotnego spadku jakości portfela kredytowego - poinformowali w czwartek przedstawiciele banku.

Siedziba BOŚ Banku w Warszawie
By Fermina - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26882867

Kredytobiorcy BOŚ Banku złożyli 433 wnioski o mediację umów kredytów frankowych. Pomimo rosnących stóp procentowych bank nie spodziewa się istotnego spadku jakości portfela kredytowego - poinformowali w czwartek przedstawiciele banku.

Bank uruchomił program ugód pod koniec stycznia.

Jak dotąd program rozwija się bardzo dynamicznie, mamy ponad 400 wniosków o mediację. Przewidujemy, że wejście do programu ugód znacząco poprawi sytuację w banku, jak i sytuację naszych klientów.

- powiedział na konferencji prezes banku Wojciech Hann.

Bank podał w czwartek, że liczba umów podpisanych do przystąpienia do mediacji wynosi 345, a liczba umów z wyznaczonymi terminami dla mediacji wynosi 87.

Bank podał, że ma około 6 tys. kredytów frankowych z czego około 4,5 tys. kwalifikuje się do programu ugód.

Realizacja programu na zasadach zaproponowanych przez szefa KNF

BOŚ zdecydował się na realizację programu na zasadach zaproponowanych przez Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, tj. kredyt walutowy zostaje przeliczony tak, jakby od początku był udzielony w złotych.

Rezerwa na ryzyko związane z kredytami hipotecznymi powiązanymi z walutą CHF wynosiła na koniec 2021 roku 427 mln zł, podczas gdy kwota kredytów mieszkaniowych w CHF wg wartości nominalnej wynosiła 877 mln zł. Utworzone przez bank rezerwy uwzględniają koszt programu ugód.

W 2021 r. łączna sprzedaż kredytów BOŚ Banku sięgnęła 4,2 mld zł, co oznacza wzrost o 27 proc. rdr, a sprzedaż kredytów proekologicznych wyniosła 1,67 mld zł i była o 24 proc. wyższa niż rok wcześniej.

"Pomimo rosnących stóp procentowych i relatywnie dużej skali wzrostu tych stóp nie spodziewamy się istotnego spadku jakości portfela kredytowego" - powiedział wiceprezes Arkadiusz Garbarczyk.

Zysk netto grupy BOŚ Banku w 2021 roku wyniósł 47,5 mln zł

Zysk netto grupy BOŚ Banku w 2021 roku wyniósł 47,5 mln zł, podczas gdy w 2020 roku bank miał stratę na poziomie 306,9 mln zł.

W samym IV kwartale zysk netto spadł do 16,7 mln zł z 23,9 mln zł w III kwartale. W ostatnim kwartale 2021 roku bank dotworzył rezerwy na ryzyko prawne walutowych kredytów hipotecznych w wysokości 20,8 mln zł. 

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: