Brexit odsunięty w czasie? Oczy inwestorów zwrócone na Wielką Brytanię

Gospodarka

Napis brexit na tle flagi Unii Europejskiej
Brexit będzie kosztowny Fot. stock.adobe.com/stadtratte

W tym tygodniu kluczowe dla rynków będzie posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku Fed (FOMC) oraz rozstrzygnięcie perspektyw brexitu, uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska.

W tym tygodniu kluczowe dla rynków będzie posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku Fed oraz rozstrzygnięcie perspektyw brexitu #FOMC #brexit

„Trudno ocenić szanse na przegłosowanie rządowego projektu umowy ws. brexitu w tym tygodniu. Biorąc pod uwagę dotychczasową skalę odrzucenia umowy przez parlament, wydaje się to jednak mało prawdopodobne. Naszym bazowym scenariuszem pozostaje wniosek brytyjskiego rządu o dłuższe odsunięcie w czasie brexitu i zgoda UE podczas szczytu w tym tygodniu. Trudno nam wskazać perspektywę odsunięcia w czasie brexitu, wydaje się, że będzie to co najmniej 12 miesięcy. Jakkolwiek takie rozwiązanie będzie stanowić jedynie odsunięcie w czasie rozwiązania problemu, jeśli wydarzenia potoczą się zgodnie z naszym bazowym scenariuszem, nawet czasowe oddalenie perspektywy brexitu bez umowy powinno być czynnikiem pozytywnym dla rynków globalnych, gdyż ograniczy niepewność w krótkim okresie” – czytamy w raporcie tygodniowym banku.

FOMC utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie?

Według analityków BOŚ Banku, FOMC utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie, w tym przedziałowy cel dla stopy funduszy federalnych 2,25% – 2,50%.

„Najważniejszą informacją konferencji prasowej po posiedzeniu będą zapewne wszelkie informacje, czy i jak zmieniły się ryzyka dla perspektyw gospodarczych i rynkowych od posiedzenia styczniowego, co będzie wpływało na ocenę rynkową prawdopodobieństwa zacieśnienia polityki pieniężnej w l. 2019-2020. Najistotniejszym punktem marcowego posiedzenia może być natomiast kwestia perspektyw polityki dot. sumy bilansowej Fed. Oczekujemy, że Fed będzie skłaniał się do zakończenia w II poł. br. polityki ograniczania sumy bilansowej Fed” – wskazali analitycy.

Istotne dane ze strefy euro

Ekonomiści BOŚ Banku oczekują również istotnych publikacji danych ze strefy euro w tym tygodniu. Opublikowane zostaną wstępne wskaźniki koniunktury gospodarczej PMI w marcu, indeksy ZEW oraz Ifo dot. nastrojów w gospodarce niemieckiej.

Czytaj także: Polska będzie gotowa na twardy brexit? Sejm przyjął pakiet ustaw >>>

„Na polskim rynku w bieżącym tygodniu oczekiwana jest kumulacja publikacji miesięcznych danych za luty dot. gospodarki realnych – zatrudnienie i wynagrodzenia w przedsiębiorstwach, produkcja przemysłowa i budowlana oraz sprzedaż detaliczna. Dane te wskażą na skalę osłabienia aktywności gospodarki polskiej z początku roku w mniej sprzyjających warunkach globalnych. Jednak nie powinny one mieć istotnego wpływu na krajowe aktywa, które pozostaną pod wpływem tendencji globalnych” – oceniają analitycy.

Czytaj także:  Tyle kosztuje Wielką Brytanię brexit >>>

Oczekiwany jest pozytywny wynik dalszych negocjacji dot. relacji handlowych USA – Chiny, choć obarczony niepewnością.

„Jak już wskazywaliśmy w poprzednich komentarzach, ewentualne potwierdzenie pozytywnych oczekiwań dot. relacji handlowych USA – Chiny, istotnie obniżające ryzyko dla gospodarki globalnej z tytułu protekcjonizmu (w połączeniu ze spadkiem ryzyka brexitu bez umowy) będzie wspierać globalne nastroje rynkowe. Ostrożność co do tego optymizmu sugeruje jednak notowana już niejednokrotnie zmienność retoryki / nieprzewidywalność przebiegu negocjacji, jak również wciąż otwarta kwestia przyszłych relacji handlowych USA – UE w kontekście ewentualnych ceł na import do USA samochodów z UE” – podsumowują ekonomiści BOŚ Banku.

Więcej najnowszych informacji na temat brexitu >>>

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: