Brexit przesunięty. UE zgodziła się na zmianę daty

Gospodarka

Flagi Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej na tle panoramy Londynu, symbolizujące brexit
Brexit Fot. stock.adobe.com/lazyllama

Na specjalnym szczycie unijnych przywódców w Brukseli zapadła decyzja o przesunięciu daty wyjścia Wielkiej Brytanii z Uniii Europejskiej. Zgodnie z postanowieniami do brexitu dojść ma najpóźniej 31 października 2019 r.

#WielkaBrytania musi opuścić Unię Europejską najpóźniej 31 października 2019 r. #brexit

Wielka Brytania może wyjść ze Wspólnoty przed tą datą, gdyż zgodnie z postanowieniami jest ona „elastyczna”.

– Unijna „27” i Wielka Brytania uzgodniły elastyczne przedłużenie do 31 października. Oznacza to dodatkowe sześć miesięcy dla Wielkiej Brytanii, aby znaleźć najlepsze możliwe rozwiązanie – poinformował na Twitterze Donald Tusk, szef Rady Europejskiej.

Więcej najnowszych informacji o brexicie >>>

Wielka Brytania przed szczytem wnioskowała o przesunięcie obowiązującego terminu brexitu na 30 czerwca, tak by do 23. maja podjąć jeszcze próby przegłosowania porozumienia ws. brexitu i pozostawić czas na techniczne przeprowadzenie brexitu do końca czerwca. Na tę datę nie uzyskała jednak zgody od unijnych przywódców.

Czytaj także: Po unijnym szczycie ws. brexitu uspokojenie na rynku walut?

Zgodnie z najnowszym porozumieniem Wielka Brytania będzie mogła opuścić Wspólnotę w każdej chwili, pod warunkiem, że umowę brexitową zatwierdzi brytyjski parlament. Chodzi o uniknięcie tzw. twardego brexitu, czyli opuszczenia UE przez Wielką Brytanię bez umowy.

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: