Brunon Bartkiewicz o przyszłości polskiej gospodarki po COVID-19

Gospodarka

Jesteśmy znakomicie umiejscowieni infrastrukturalnie i logistyczne, w samym centrum Europy - mówił Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego podczas pierwszej sesji tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego, której przysłuchiwał się online Karol Mórawski.

Brunon Bartkiewicz
Brunon Bartkiewicz, Prezes ING Bank Śląski.

Jesteśmy znakomicie umiejscowieni infrastrukturalnie i logistyczne, w samym centrum Europy - mówił Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego podczas pierwszej sesji tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego, której przysłuchiwał się online Karol Mórawski.

#BrunonBartkiewicz: Każda czynność, każdy proces, każdy element wymiany informacji, zamknięcia transakcji, załatwienia każdej sprawy w urzędzie, czy w jakimkolwiek innym miejscu powinny być dostępne elektronicznie @ING__Polska @EECKatowice

W nowej rzeczywistości, jaka wykrystalizuje się po pandemii, Polska ma szansę zająć istotne miejsce w globalnych łańcuchach dostaw – uważa Brunon Bartkiewicz, prezes Zarządu ING Banku Śląskiego.

EKG online

Ważnym obszarem konkurencyjności naszego kraju może być nie tylko zaplecze logistyczne, ale – paradoksalnie – swoiste niedoinwestowanie, dzięki któremu możemy stać się ważnym graczem na rynku turystycznym. Jednak aby zrealizować tę wizję, konieczne jest oparcie zarówno gospodarki, jak i funkcjonowania społeczeństwa na technologiach cyfrowych.

Prezes ING Banku Śląskiego wystąpił 18 maja br. podczas pierwszej sesji tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego, którego obrady toczyły się tym razem online.

- Jak będzie wyglądał świat po pandemii? Które zmiany w gospodarce będą miały charakter trwały, a które przejściowy? Czy cyfryzacja przyspieszy? – do tych pytań, zawartych w agendzie dyskusji, odniósł się Brunon Bartkiewicz.

Przenoszenie produkcji do Europy szansą dla Polski

Wskazał, iż w nadchodzących latach możemy liczyć się ze swoistym urodzajem „czarnych łabędzi”, a obecna epidemia COVID-19 jest tylko pierwszym z nich.

– Dzieje się tak dlatego, że mamy do czynienia z nakładaniem się różnego rodzaju fal: technologicznych, klimatycznych i społecznych – zauważył prezes ING Banku Śląskiego.

Jedną z owych fal, będącą bez wątpienia rezultatem obecnej sytuacji epidemicznej, będzie decentralizacja wytwórczości jak i konsumpcji, połączona ze skracaniem czasu dostawy i przenoszeniem sporej części produkcji do Europy czy USA.

– To nasza ogromna szansa. Jesteśmy znakomicie umiejscowieni infrastrukturalnie i logistyczne, w samym centrum Europy, do tego dysponujemy niezłymi połączeniami. Jeżeli tylko rozwiniemy infrastrukturę transportową, gdzie zresztą mamy wszelkie podstawy by sądzić, że wszystko zmierza w dobrym kierunku, to możemy zawładnąć poważną częścią owych łańcuchów dostaw – tak szanse Polski na nadchodzące lata ocenił Brunon Bartkiewicz.

Okazuje się, że również owo niedoinwestowanie naszego kraju i brak stosownej infrastruktury w wielu obszarach może oznaczać dla Polski nowe możliwości, bynajmniej nie tylko w obszarze możliwości realizacji nowoczesnych przedsięwzięć z zakresu logistyki i przemysłu.

Czy Mazury zastąpią Karaiby?

Prezes ING Banku Śląskiego przypomniał sytuację w branży turystycznej, która na chwilę obecną jest bez wątpienia największą ofiarą koronawirusa.

– Gastronomia za chwile zostanie odblokowana, tymczasem w branży turystycznej spadek obrotów w kwietniu w stosunku do stycznia br. szacowny jest na 65-67% - wskazał Brunon Bartkiewicz.

Na te statystyki w pewnej mierze może mieć oczywiście wpływ czynnik sezonowy, jednak i tak przeważająca część owego obniżenia wyników branży turystycznej to wynik recesji spowodowanej przez epidemię. Okazuje się jednak, iż rodzime uwarunkowania mogą nie tylko pozwolić temu sektorowi szybko nadrobić straty wynikłe z kryzysu, ale też stać się jedną z polskich "specjalności eksportowych”.

– Fakt, że nie mamy wielkich molochów hotelowych, w poważnym stopniu dysponujemy wielkimi, otwartymi przestrzeniami i zróżnicowanym krajobrazem, daje ogromne możliwości zbudowania nowej turystyki dobrej jakości w Polsce. Turystyka i agroturystyka powinna być traktowana jako wielka szansa dla nas – dodał prezes ING Banku Śląskiego.

Uczmy się korzystać z e-gospodarki. Wszyscy!

Wykorzystanie obecnej, globalnej transformacji na korzyść Polski jest jak najbardziej możliwe, jednakże sukces tego przedsięwzięcia uzależniony jest od kilku czynników. Pierwszym z nich jest szybka cyfryzacja kraju, pod którym to pojęciem szef ING Banku Śląskiego rozumie nie tylko budowę niezbędnej infrastruktury, ale i edukację społeczeństwa do funkcjonowania w przestrzeni wirtualnej.

– Musimy prowadzić edukację od poziomu szkolnego aż po wyższe uczelnie. Niedopuszczalną rzeczą jest, aby dzisiaj dzieci miały kłopot z dostępem do edukacji dlatego, że brakuje laptopów. To pokazuje poziom naszego zacofania – podsumował Brunon Bartkiewicz.

Także i edukacja cyfrowa na poziomie akademickim nie powinna być ograniczana wyłącznie do przyszłych inżynierów czy programistów. Konieczne jest przygotowanie absolwentów w zasadzie wszystkich kierunków studiów do tego, by skutecznie sobie radzili z elektronicznymi systemami.

Odrębna sprawa to skuteczne przeniesienie do świata wirtualnego większości procesów, zarówno w sferze gospodarki realnej, sektorze finansowym jak i administracji publicznej.

- Myślę że powinniśmy sobie społecznie postawić jako zadanie, że każda czynność, każdy proces, każdy element wymiany informacji, zamknięcia transakcji, załatwienia każdej sprawy w urzędzie czy w jakimkolwiek innym miejscu powinny być dostępne elektronicznie. Ja się cieszę oczywiście z postępu Cyfrowego Państwa, ale jeżeli mamy wytworzyć większą konkurencję to powinniśmy wykorzystać to, co dzisiaj już mamy i przyspieszyć bardzo znacząco – dodał prezes ING Banku Śląskiego.

Stwierdził on również, że nie obawia się o cyfrowe kompetencje Polaków, bowiem doświadczenia z pierwszych tygodni pandemii pokazały, jak szybko dostosowujemy się do funkcjonowania w wirtualnej rzeczywistości.

– Tylko w naszym banku około 220 tysięcy osób, które nie chciały do tej pory używać kanałów elektronicznych, dzisiaj z nich korzysta i realizuje transakcje. (…)  Ja przypuszczam, że możemy mówić o tym, że pandemia przyniosła wejście w fazę cyfrowych usług milionów Polaków – podkreślił Brunon Bartkiewicz.

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: