Brytyjski CPI w centrum uwagi, GBP/USD zbliża się do kluczowego wsparcia

Finanse i gospodarka

W październiku w Japonii odnotowano groźny spadek zaufania konsumentów - wskaźnik ten spadł poniżej 42 pkt., podczas gdy spodziewano się ponad 45 pkt. Czy po pół roku mija już "miodowy miesiąc" Abenomiki? Ponieważ aktywa ryzykowne nadal są licytowane, a obligacje mają słabą kondycję, informacja ta wspomogła wyprzedaż jena. Na USD/JPY zbliża się istotny psychologiczny test na poziomie 100,00.

Oprocentowanie 10-letnich obligacji amerykańskich wzrosło powyżej 2,75%, a amerykański rynek obligacji dziś na nowo rozpoczyna notowania. Ciekawy jest fakt, że tym razem, w porównaniu ze wzrostem rentowności w okresie od maja do września, długi kraniec krzywej wyprzedza środek krzywej we wzrostach.

Bunt peryferiów

Słaby odczyt wskaźnika CPI dla Niemiec podkreśla wciąż utrzymujące się ryzyko wzrostu liczby państw UE, które zaczną odnotowywać deflację. Europa musi wprowadzić strategie, które spowodują wzrost inflacji w Niemczech, inaczej peryferia w końcu się zbuntują.

Jutro zostaną opublikowane dane dotyczące hiszpańskiego CPI w październiku. Stopa bazowa w tym kraju spadła z ponad 2% na początku tego roku do 0,8% we wrześniu, a w odniesieniu do października przewiduje się odczyt na poziomie zaledwie 0,3% w ujęciu rok do roku.

W chwili obecnej dużo mówi się o trwającym trzecim plenum zjazdu partii Chin, przy czym oceny woli wprowadzania reform oraz szans na ich powodzenie bardzo się różnią. Dolar australijski nadal jest wrażliwy ze względu na kwestię zmiany sposobu funkcjonowania Chin.

Spostrzeżenia na temat rynku i uwagi techniczne

Wygląda na to, że na rynku walutowym, a także do pewnego stopnia na rynkach obligacji, znów wraca motyw obawy przed ograniczaniem QE. Natomiast rynki akcji robią swoje, co stwarza pewien niezbyt komfortowy dysonans. Jeśli „mem” obaw o ograniczanie QE ogarnie również rynki akcji, możemy się spodziewać, że pary krzyżowe jena znów napotkają opór. Jednak zobaczyć znaczy uwierzyć – USD/JPY sprawia wrażenie silnego, dopóki fakty nie pokażą, że jest inaczej (jeśli notowania jena znów wzrosną, spodziewałbym się, że pod względem spadków EUR/JPY będzie bardziej interesujący, niż USD/JPY….)

EUR/USD: Para ta wczoraj podkreśliła wagę rejonu 1,3400/50, który w krótkim terminie pozostaje kluczowym oporem, jeśli presja ma być nadal ukierunkowana na spadki. Jeśli poziom 1,3450 ulegnie, ryzyko fali masowego zamykania pozycji dramatycznie rośnie.

GBP/USD: Wydarzeniem związanym z ryzykiem jest dzisiejsza publikacja wskaźnika CPI. Słabe dane mogą doprowadzić do przebicia poziomu 1,5900, ale jako potwierdzenie konieczny będzie jutrzejszy raport Bank of England na temat inflacji. Poziom 1,6000/25 wygląda na ważny opór.

EUR/GBP: 0,8400 to dobry podstawowy poziom zniesienia po wyprzedaży w tej parze, ale słabe dane na temat brytyjskiego CPI mogą sprawić, że fala masowego zamykania pozycji potrwa nieco dłużej. Nadal jednak spodziewam się, że wkrótce pojawi się opór.

USD/CHF: Rejon 0,9200/0,9180 jest ważny dla podtrzymania rajdu. Kolejnym dużym oporem dla ruchu ku górze jest 200-dniowa średnia ruchoma, znajdująca się tuż powyżej poziomu 0,9300.

USD/JPY: Para ta w coraz bardziej przekonujący sposób wybija się ze starego, stale zwężającego się trójkąta, ale tuż powyżej znajduje się istotny poziom testowy w rejonie 100,00/50. Taktyczne wsparcie pojawia się na poziomie 99,50/25.

EUR/JPY: Kluczowy poziom zniesienia o 61,8% pojawia się na 133,80; w tym miejscu grający na spadki mogą rozważać grę na przekór większości. Do odrzucenia niedawnej zmiany kierunku na spadkowy konieczne jest mocne przejście przez ten poziom.

Wykres: EUR/JPY

Zwróćcie uwagę na pojawiający się na horyzoncie poziom zniesienia Fibonacciego do 61,8%; jest to klasyczne zniesienie po odrzuceniu zmiany, z którym mamy do czynienia w sytuacjach zmiany kierunku notowań.

131112.wykres.saxo.01.450x240

USD/CAD: Czy ta para kiedykolwiek się ruszy? 1,0500 jest niewielką przeszkodą przed strukturalnym oporem na 1,0600.

AUD/USD: Ta para sprawia wrażenie bardzo słabej. 0,9275/50 to ostatnia bariera przed dołkami poniżej poziomu 0,9000. Opór znajduje się obecnie w okolicach 0,9350.

NZD/USD: Na poziomie 0,8200/0,8150 pojawia się istotna strefa wsparcia. Przejście przez ten poziom mogłoby wyglądać na śmiertelny cios.

Co dalej?

Kalendarz publikacji danych jest dziś cienki. Przyglądam się publikacji CPI dla Szwecji, by zobaczyć, czy „mem” deflacji rozprzestrzeni się też na Szwecję, wywołując na EUR/SEK eksplozję ku górze. Publikacja brytyjskiego CPI może spowodować zakwestionowanie wsparcia w GBP/USD na 1,5900, jeśli wskaźnik ten okaże się słaby. Poza tym w przypadku funta szterlinga uwaga koncentruje się na jutrzejszym raporcie BoE na temat inflacji.

Najważniejsze dane ekonomiczne

 • Nowa Zelandia – w październiku indeks cen domów REINZ wzrósł +1,6% miesiąc do miesiąca.
 • Wielka Brytania – bilans cen domów wg RICS w październiku wykazał 57% w porównaniu z przewidywanym 58% i 53% we wrześniu.
 • Australia – ankieta NAB dotycząca warunków prowadzenia działalności gospodarczej w październiku wykazała -4 pkt. w porównaniu z -4 pkt. odnotowanymi we wrześniu.
 • Australia – ankieta NAB dotycząca zaufania przedsiębiorstw w październiku wykazała 5 pkt. w porównaniu z 12 pkt. we wrześniu.
 • Japonia – wskaźnik zaufania konsumentów w październiku wyniósł 41,2 pkt. w porównaniu z przewidywanym 45,5 pkt. i 45,4 pkt. odnotowanymi we wrześniu.
 • Niemcy – ostateczny wskaźnik CPI w październiku bez zmian na poziomie -0,2% m/m i +1,2% r./r. zgodnie ze wstępnymi szacunkami
 • Niemcy – ostateczny zharmonizowany dla UE wskaźnik CPI wyniósł -0,3% m/m i +1,2% r./r. wobec pierwotnych szacunków na poziomie -0,2%/+1,4%

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

 • Szwecja – CPI w październiku (08:30)
 • Szwecja – wystąpienie Cecilii Skingsley z Riksbank (09:00)
 • Wielka Brytania – indeks cen producentów PPI w październiku – produkty nabywane/sprzedawane (09:30)
 • Wielka Brytania – wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI)/wskaźnik cen detalicznych (RPI) w październiku (09:30)
 • Wielka Brytania – przemówienie Salmona z BoE (12:00)
 • Stany Zjednoczone – optymizm małych przedsiębiorstw w październiku wg NFIB (12:30)
 • Stany Zjednoczone, Rezerwa Federalna w Chicago – indeks NAI (National Activity Index) we wrześniu (13:30)
 • Strefa euro – wystąpienie Asmussena z EBC (16:00)
 • Szwecja – wystąpienie Ingvesa z Riksbank (17:30)
 • Stany Zjednoczone – wystąpienie Lockharta z Rezerwy Federalnej (18:00)
 • Stany Zjednoczone – wystąpienie Kocherlakoty z Rezerwy Federalnej (18:00)
 • Australia – indeks zaufania konsumentów wg Westpac w listopadzie (23:30)
 • Japonia – zamówienia na maszyny we wrześniu (23:50)
 • Japonia – krajowy wskaźnik CGPI w październiku (23:50)
 • Australia – indeks kosztów pracy w III kw. (00:30)
 • Japonia – wystąpienie Miyao z BoJ (01:30)

John J Hardy,
Saxo Bank

Udostępnij artykuł: