Brytyjski fintech chce umożliwić Polakom społecznościowe inwestowanie w akcje i w inne produkty finansowe

Technologie i innowacje

Fintech Shares, który rozwija w Wielkiej Brytanii pierwszą w Europie aplikację do inwestowania społecznościowego zamierza rozszerzyć swoją działalność na całą Europę, a w Polsce ma się znajdować centrala firmy na region państw Europy Środkowo – Wschodniej.

Fot. Shares

Fintech Shares, który rozwija w Wielkiej Brytanii pierwszą w Europie aplikację do inwestowania społecznościowego zamierza rozszerzyć swoją działalność na całą Europę, a w Polsce ma się znajdować centrala firmy na region państw Europy Środkowo – Wschodniej.

Fintech zamknął właśnie finansowanie rundy B o wartości 40 mln USD od funduszu Velar Ventures. Obecna runda podnosi całkowitą inwestycję w start-up do 90 mln USD.

Fintech planuje wykorzystać pozyskane finansowanie na ekspansję w Europie w tym Polsce oraz wprowadzenie oferty kryptowalut. Firma zatrudnia obecnie 75 osób w Krakowie.

Od czasu premiery w Wielkiej Brytanii w maju 2022 roku Shares zdobyło ponad 150 000 użytkowników i stało się drugą najczęściej pobieraną aplikacją w kategorii „Finanse” w App Store i szóstą najczęściej pobieraną aplikacją w Wielkiej Brytanii.

Inwestowanie z rodziną i przyjaciółmi

Jak zapewniają twórcy aplikacji Shares łączy w sobie prostotę produktu inwestycyjnego ze wszystkimi funkcjami, jakich użytkownicy mogą oczekiwać od aplikacji mediów społecznościowych, tworząc nową kategorię aplikacji inwestycyjnych - “inwestowanie społecznościowe”.

Klienci mogą uczyć się i rozmawiać o inwestowaniu ze swoimi przyjaciółmi, rodziną i społecznościami o podobnych poglądach, jednocześnie uzyskując dostęp do setek akcji w USA.

Aplikacja Shares w Wielkiej Brytanii oferuje obecnie między innymi: inwestowanie społecznościowe, tablicę z informacjami o aktywności uzytkowników, powiadomienia push, grupowe portfolia do obserwowania, czaty i powiadomienia społecznościowe, oceny analityków i alerty cenowe.

Fintech spodziewa się wejść na rynek w pozostałej części Europy do końca tego roku.

aleBank.pl pyta

W związku z planowanym pojawieniem się Shares zadaliśmy przedstawicielom firmy kilka pytań.

aleBank.pl: Czy będzie można kupować akcje za pomocą aplikacji w polskich złotych?

Shares: Akcje można kupować w walucie USD oraz z przewalutowaniem w EUR i GBP. Pracujemy nad dodaniem opcji zakupu akcji za PLN. Aby skorzystać z aplikacji będzie trzeba pobrać ją z Apple Store albo Google Play Store. Aplikacja dostępna będzie w Polsce w 4 kwartale tego roku.

Jak będą rozwiązane kwestie rozliczeń inwestorów z polskim fiskusem?

Najprawdopodobniej podczas startu aplikacji w Polsce użytkownicy nie będą mieli dostępu do automatycznych rozliczeń z polskim fiskusem. Udostępnimy natomiast możliwość pobrania wszystkich potrzebnych danych aby takie rozliczenie przeprowadzić w swoim zakresie.

Będziemy jednocześnie stale rozszerzać aplikację o funkcjonalności przydatne dla lokalnych użytkowników. 

Czy będzie dostęp do produktów z całego świata, czy tylko do wybranych rynków?

Pracujemy nad rozszerzeniem oferty akcji o akcje z rynków EU, oraz dodaniem kryptowalut (za otrzymaniem odpowiednich zgód regulacyjnych).

Ponadto pracujemy nad rozwinięciem naszej propozycji kryptowalut, aby dodać produkt dochodowy (staking) oraz dostęp do NFT, umożliwiając kupowanie, sprzedawanie i przechowywanie NFT.

Czy Shares ma już zgody naszych regulatorów na działanie w Polsce?

Jesteśmy obecnie w procesie uzyskiwania zezwoleń regulacyjnych od właściwych organów. Po pomyślnej autoryzacji zamierzamy paszportować licencje do pozostałych krajów UE. 

Gdzie będzie rachunek inwestycyjny – w Polsce, za granicą?

 Niestety nie jesteśmy w stanie udzielić informacji na tym etapie. 

Jak długo trwa działalność w Wielkiej Brytanii? Ilu jest klientów? Ilu zainwestowało już – czyli kupiło jakiekolwiek produkty?

Shares działa w UK od 3 miesięcy. Mamy 150 000 użytkowników funkcji społecznościowych, 90 000 zweryfikowanych użytkowników. W aplikacji wykonano ponad 300 000 transakcji.

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: