Brytyjski rynek płatności cyfrowych największy w Europie mimo pandemii i Brexitu

Bezgotówkowo

Wielka Brytania wygeneruje jedną czwartą wszystkich płatności cyfrowych w Europie w 2020 roku, przewiduje BuyShares.co.uk.

Funt brytyjski na tle flagi Wielkiej Brytanii
Funt brytyjski Fot. stock.adobe.com/Maury Mauser

Wielka Brytania wygeneruje jedną czwartą wszystkich płatności cyfrowych w Europie w 2020 roku, przewiduje BuyShares.co.uk.

#MieczysławGroszek: Rynek płatności cyfrowych w ostatnich 3 latach rósł bardzo dynamicznie, szczególnie w Europie. Powody są dwa: rewolucja w technologiach płatniczych oraz wyjątkowo prorynkowe i proinnowacyjne regulacje Unii Europejskiej #SingelDigitalMarket #PSD2 @bezgotowkowa

W ostatnich latach nastąpił imponujący wzrost europejskiej branży płatności cyfrowych, a wartość transakcji wzrosła o ponad 200 mld USD od 2017 r. I osiągnęła 708,3 mld USD w 2020 roku.

Wielka Brytania, jako największy w Europie rynek płatności cyfrowych ma generować 25% tej wartości - czytamy w informacji od BuyShares.co.uk, brytyjskiego portalu powstałego w 2020 roku, którego misją jest edukacja finansowa kierowana do początkujących i doświadczonych inwestorów.

Ze wskaźnikiem 81,8% obywateli korzystających z płatności online w 2019 roku Wielka Brytania znalazła się na liście krajów o najwyższym udziale użytkowników płatności online na świecie, pokazuje Raport Statista 2020 FinTech.

Płatności online w Wielkiej Brytanii nadal rosły w związku z blokadą COVID-19, a miliony ludzi wybierały sklepy internetowe zamiast sklepów stacjonarnych.

Ze statystyk wynika, że brytyjski rynek płatności cyfrowych osiągnie wartość 164,4 mld USD w 2020 roku, co oznacza wzrost o prawie 10 mld USD rok do roku.

Za cztery lata Wielka Brytania nadal cyfrowym liderem?

Ogromną rolę w tym wzroście odegrały mobilne płatności POS. W 2019 roku segment mobilny brytyjskiej branży płatności cyfrowych wygenerował 30,9 mld USD przychodów.

Z ankiety Statista 2020 Fintech Survey wynika, że płatności mobilne POS w Wielkiej Brytanii wzrosną o 360%, osiągając wartość 210,8 mld USD do 2024 roku.

Przewiduje się, że cała branża płatności cyfrowych w Wielkiej Brytanii podwoi się i osiągnie wartość transakcji 366 mld USD w ciągu czterech lat.

Dane pokazują, że Wielka Brytania pozostanie największym europejskim rynkiem płatności cyfrowych, a wartość transakcji będzie prawie dwukrotnie większa niż na pozostałych dwóch wiodących rynkach.

Drugim rynkiem są Niemcy i oczekuje się, że osiągną w tym roku wartość transakcji 104,3 mld USD, o 38% mniej niż Wielka Brytania.

Kolejne miejsca w tym zestawieniu zajmują Francja, Hiszpania i Włochy z odpowiednio 75,2 mld USD, 41,2 mld USD i 41 mld USD.

Jednocześnie prognozuje się, że te cztery europejskie rynki cyfrowe będą szybko rosły w ciągu najbliższych czterech lat, a ich łączna wartość transakcji wzrośnie o 116% i osiągnie 565,1 mld USD do 2024 roku - napisano w informacji BuyShares.co.uk.

Z polskiej perspektywy

O komentarz do powyższych informacji poprosiliśmy dr Mieczysława Groszka prezesa zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa:

- Rynek płatności cyfrowych w ostatnich 3 latach rósł bardzo dynamicznie, szczególnie w Europie. Powody są dwa:  rewolucja w technologiach płatniczych oraz  wyjątkowo prorynkowe i proinnowacyjne regulacje Unii Europejskiej ( Singel Digital Market, PSD2).

Stąd eksplozja firm fintech. Pandemia Covid 19 przyspieszyła ten ogólny trend.

Wielka Brytania w powyższym procesie czyli digitalizacji płatności była liderem. I pozycję tę utrzymała. Na ten wysoki udział w statystyce obrotów w skali Europy pracują nie tylko płatności wewnętrzne, ale też transgraniczne.

W tym pomaga Londyn, który jest centrum finansowym Europy. Ciekawe jest czy utrzyma tę pozycję po 31.12.20 roku, czyli po pełnym Brexicie.

Warto odnotować wysoką dynamikę płatności cyfrowych  w krajach, które nie kojarzyły się jeszcze niedawno z nowoczesnymi systemami płatności, np. w Niemczech. Tam może wystąpić tzw. efekt niskiej bazy, czyli procentowe wzrosty mogą być bardzo wysokie, wyższe niż w Wielkiej Brytanii.

A to świadczyłoby, że dystans w wolumenach obrotów i ich udziałach będzie z czasem zmniejszał się.

Udostępnij artykuł: