Brytyjskie banki muszą się przygotować na brexit bez umowy

Gospodarka

Brytyjscy pożyczkodawcy powinni przygotować się na ewentualność fiaska rozmów dotyczących przyszłych relacji handlowych między Unią Europejską a Wielką Brytanią – podał w środę Bank Anglii (BoE) w komunikacie.

Brexit, pieniądze i flaga Wielkiej Brytanii
Fot. stock.adobe.com/Daniela Stärk

Brytyjscy pożyczkodawcy powinni przygotować się na ewentualność fiaska rozmów dotyczących przyszłych relacji handlowych między Unią Europejską a Wielką Brytanią – podał w środę Bank Anglii (BoE) w komunikacie.

#BoE: brytyjscy pożyczkodawcy powinni przygotować się na ewentualność fiaska rozmów dotyczących przyszłych relacji handlowych między Unią Europejską a Wielką Brytanią #brexit

„Jak powiedzieliśmy wcześniej, możliwość, że negocjacje między Wielką Brytanią a UE w sprawie przyszłych stosunków handlowych mogą nie zakończyć się podpisaniem umowy, jest jednym z wielu ewentualności, na które banki w Wielkiej Brytanii muszą się przygotować w nadchodzących miesiącach” – napisano w oświadczeniu BoE.

BoE podał, że podstawowym celem banku centralnego jest przygotowanie systemu finansowego Wielkiej Brytanii na wszystkie ryzyka, które mogą się pojawić. W oświadczeniu podano, że w związku z tym, prezes BoE Andrew Bailey jest w stałym kontakcie z kierownictwem prywatnych banków w Wielkiej Brytanii.

Okres przejściowy obowiązuje do końca roku

Okres przejściowy, podczas którego obowiązują postanowienia o wymianie handlowej sprzed brexitu, obowiązuje do końca roku, chyba że urzędnicy z Wielkiej Brytanii i UE zgodzą się na jego przedłużenie. Jednak każda taka prośba musi zostać złożona przez Brytyjczyków przed końcem czerwca, a rząd premiera Borisa Johnsona jak na razie nie wykazał tego chęci, pomimo pandemii koronawirusa, która spowodowała przestój w negocjacjach. Jeśli oba kraje nie dojdą do porozumienia, wymiana handlowa między Zjednoczonym Królestwem a Wspólnotą będzie odbywać się na zasadach Światowej Organizacji Handlu.

Czytaj także: Twardy brexit coraz bliższy przez koronawirusa >>>

Pod koniec czerwca ma dojść do spotkania przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. Przywódcy będą starali się przełamać impas w negocjacjach brexitowych.

Nadchodzące posiedzenie BoE odbędzie się 18 czerwca.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: