BS a społeczność lokalna: Był las…

NBS 2017/09

Pomiędzy Czerskiem a Chojnicami lasów już nie ma. Gołoborza pełne martwych kikutów, setki tysięcy powalonych bezładnie kłód oraz zdewastowana infrastruktura: parkingi, przystanki, linie energetyczne i telekomunikacyjne – taki krajobraz jeszcze długi czas oglądać będą podróżni przemierzający Bory Tucholskie ponad trzydziestokilometrowym odcinkiem drogi krajowej nr 22. Nie ma najmniejszych wątpliwości: kataklizm, który kilka tygodni temu nawiedził te ziemie, będzie kładł się cieniem na kondycji całego regionu co najmniej przez najbliższe kilkanaście lat.

Karol Jerzy Mórawski

Ostateczny bilans huraganów, które przetoczyły się przez Bory Tucholskie w nocy w 11 na 12 sierpnia br., wciąż nie jest w pełni znany. Wstępne szacunki leśni­ków mówiły o ponad 26 tys. hektarów kom­pletnie zniszczonego lasu i utraconych przeszło 6 mln m3 drewna, dziś wskazuje się niekiedy na wartości nawet dwukrotnie większe. Jest to skala dotychczas niespotykana w Polsce. Barbara Pawlak, członek zarządu Banku Spółdzielczego w Chojnicach, jednej z dwóch lokalnych insty­tucji spółdzielczych, przez których obszar dzia­łania przeszedł największy niszczycielski żywioł, podkreśla, że odtworzenie w Nadleśnictwie Ry­tel zniszczonych lasów, zasadzanych cztery, pięć pokoleń wstecz może potrwać nawet 25 lat.

<...>

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: