Budowa elektrowni jądrowej w Polsce: poważne opóźnienia po stronie inwestora

ESG

Są poważne opóźnienia po stronie inwestora w realizacji harmonogramu budowy elektrowni jądrowej, dalsza realizacja programu energetyki jądrowej wymaga zdynamizowania - ocenia Ministerstwo Klimatu.

Elektrownia atomowa
Fot. stock.adobe.com/Bernard 63

Są poważne opóźnienia po stronie inwestora w realizacji harmonogramu budowy elektrowni jądrowej, dalsza realizacja programu energetyki jądrowej wymaga zdynamizowania - ocenia Ministerstwo Klimatu.

Spółka PGE EJ jest odpowiedzialna za przygotowanie i realizację inwestycji polegającej na budowie i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. PGE posiada obecnie 70 proc. udziałów w PGE EJ 1, a KGHM, Tauron i Enea po 10 proc. udziałów w spółce.

Udziałowcy spółki PGE EJ 1 - PGE, KGHM, Enea i Tauron - podpisali w październiku list intencyjny w sprawie sprzedaży 100 proc. udziałów w firmie na rzecz Skarbu Państwa.

Czytaj także: Budowa elektrowni jądrowej: Polska podpisała atomową umowę z USA >>>

Wystąpiły poważne opóźnienia w realizacji harmonogramu przedstawionego przez Inwestora w Programie PEJ po stronie inwestora.

"Żadne z przewidzianych do realizacji w objętym sprawdzaniem terminie działań nie zostało wykonane zgodnie z przyjętym harmonogramem oraz upływem czasu objętym sprawozdaniem" - ocenia resort klimatu w sprawozdaniu z realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej za lata 2016–2019.

"Dalsza realizacja Programu PEJ wymaga zdynamizowania jego realizacji"

"Z uwagi na stwierdzone opóźnienia, dalsza realizacja Programu PEJ wymaga zdynamizowania jego realizacji. Do tego niezbędne jest jednak podjęcie decyzji przesądzającej o rozwoju energetyki jądrowej. Działania MK powinny być ukierunkowane na ten cel" - napisano.

Ministerstwo Klimatu podaje, że po jej podjęciu należy przeanalizować obecny system wdrażania projektu i dokonać zmian w sposobie jego realizacji, szczególnie po stronie inwestora.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: