Budowę polskiej elektrowni jądrowej sfinansuje PFR?

Gospodarka

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) jest otwarty na finansowanie kolejnych projektów energetycznych i gotowy rozmawiać o zaangażowaniu w finansowanie polskiej elektrowni jądrowej, poinformował prezes Paweł Borys.

Elektrownia atomowa
Fot. Pixabay.com

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) jest otwarty na finansowanie kolejnych projektów energetycznych i gotowy rozmawiać o zaangażowaniu w finansowanie polskiej elektrowni jądrowej, poinformował prezes Paweł Borys.

#PawełBorys: #PFR jest otwarty na finansowanie kolejnych projektów energetycznych i gotowy rozmawiać o zaangażowaniu w finansowanie polskiej elektrowni jądrowej #energetyka @Grupa_PFR

- Mam nadzieję, że stworzyliśmy nowy model finansowania inwestycji. Zapraszamy inne spółki energetyczne, żeby z funduszy PFR korzystali, bo nie tak łatwo jest na rynkach finansowo-bankowych znaleźć tak długoterminowe finansowanie - powiedział Borys podczas konferencji prasowej w sprawie finansowania dla Elektrowni Jaworzno III.Zapytany o potencjalne finansowanie budowy bloku C w Elektrowni Ostrołęka, powiedział, że fundusz gotów jest wesprzeć także te inwestycję, kiedy już zapadnie decyzja w jej sprawie.

PFR nie wyklucza też zaangażowania w budowę elektrowni jądrowej.- Rząd polski i zaangażowane spółki są przed finalnymi decyzjami. Jeżeli decyzja będzie pozytywna, to oczywiście tak. Zakładamy, że PFR powstał między innymi po to, żeby finansować tego typu ważne projekty, o długim horyzoncie zwrotu - wskazał prezes.- Deklaracja gotowości ze strony pana prezesa mnie cieszy. Mam nadzieję, że to się powinno rozwiązać w najbliższym czasie. Szukamy takiego rozwiązania, które pozwoli zbudować przynajmniej 3 bloki gdzieś w okolicach 2040-2045 roku - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.

W połowie miesiąca Tchórzewski szacował, że koszt budowy elektrowni jądrowej w Polsce może wynieść 70-75 mld zł. Wcześniej w tym miesiącu mówił, że ma nadzieję na rozstrzygnięcie sprawy budowy elektrowni jądrowej w marcu. Podkreślał, że elektrownia taka jest zeroemisyjna, a najnowsze technologie są bezpieczne.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: