Budownictwo mieszkaniowe znacznie wyprzedza akcję kredytową/ Housing construction is ahead of credit origination

FN 2017/10-12 (październik-grudzień 2017)

Drugi rok z rzędu rośnie liczba oddawanych mieszkań, zwłaszcza przez deweloperów. Kredyty zaczęły podążać za budownictwem później, dopiero w 2017 r. i nadal rosną wolniej od liczby oddawanych do użytku mieszkań, mimo rekordowo niskich stóp procentowych. Niskie stopy powinny aktywizować zakupy mieszkań na wynajem. Hossę mieszkaniową napędzają rosnące dochody ludności i optymizm konsumentów.

Drugi rok z rzędu rośnie liczba oddawanych mieszkań, zwłaszcza przez deweloperów. Kredyty zaczęły podążać za budownictwem później, dopiero w 2017 r. i nadal rosną wolniej od liczby oddawanych do użytku mieszkań, mimo rekordowo niskich stóp procentowych. Niskie stopy powinny aktywizować zakupy mieszkań na wynajem. Hossę mieszkaniową napędzają rosnące dochody ludności i optymizm konsumentów.

dr Andrzej Topiński
główny ekonomista BIK SA

Kredyty mieszkaniowe w statystyce BIK

W 2017 r. w okresie styczeń-wrzesień wzrosła wyraźnie liczba i kwota udzielonych kredytów mieszkaniowych. W ciągu dziewięciu miesięcy 2017 r. banki udzieliły takich kredytów na kwotę 35,3 mld zł, tj. na kwotę o 3,8 mld wyższą niż w tym samym okresie 2016 r. Gdy pominie się kredyty na kwoty do 100 tys. zł, a większość z nich to kredyty modernizacyjne i remontowe, niezwiązane z nowym budownictwem, to roczna dynamika za 9 miesięcy 2017 r. kredytów mieszkaniowych udzielonych na kwotę powyżej 100 tys. zł rośnie do 13,2 proc.

Już w pierwszej połowie 2016 r. obserwowaliśmy wzrosty kredytowania mieszkalnictwa, ale słabe drugie półrocze sprawiło, że w całym roku wzrost wartości udzielonych kredytów okazał się niewielki (o 0,5 mld zł).

Obserwowane w II półroczu zjawisko słabszej sprzedaży kredytów mieszkaniowych może powtórzyć się w 2017 r. Po bardzo dobrym pierwszym półroczu, w III kwartale miesięczne wyniki sprzedaży kredytów mieszkaniowych były znacznie słabsze, we wrześniu dynamika r/r spadała do 4,7 proc. Osłabienie sprzedaży kredytów mieszkaniowych w drugich półroczach lat 2016-2017 może wynikać z wyczerpywania się limitów dopłat w administrowanym przez Bank Gospodarstwa Krajowego programie Mieszkanie dla Młodych. W okresie styczeń–wrzesień 2017 roku banki udzieliły 157,7 tys. kredytów mieszkaniowych, 26,1 tys. umów (16,6 proc.) otrzymało wsparcie z programu MdM. Podobna liczba umów została wsparta w 2016 r. Średnia kwota umowy ze wsparciem z programu MdM (219 tys. zł) jest zbliżona do średniej kwoty udzielonego w 2017 r. kredytu mieszkaniowego (222 tys. zł), wygląda więc, że program nie koncentruje się, na co niektórzy liczyli, na segmencie tańszych mieszkań.

Jednak bez przesadnego optymizmu można przyjąć, że nawet mimo oczekiwanej słabszej akcji kredytowej w IV kwartale, zamknięcie 2017 r. roku powinno przynieść istotnie wyższą, w porównaniu z latami poprzednimi, liczbę i wartość zawartych umów na kredyty mieszkaniowe.

Zakładając (konserwatywnie), że w IV kwartale poziom sprzedaży kredytów, wartościowo, będzie na poziomie lat 2015–2016, można oczekiwać zamknięcia poziomu sprzedaży kredytów mieszkaniowych w 2017 r. na poziomie około 46,5 mld zł. Oznaczałoby to wzrost wartości r/r udzielonych w 2017 kredytów mieszkaniowych o 11,2 proc.

Rynek kredytowy a rynek mieszkaniowy

Popyt na mieszkania stymuluje popyt na kredyty, podaż kredytów mieszkaniowych stymuluje popyt na mieszkania. Zależność jest dwustronna, ale dane o dynamice sprzedaży mieszkań i liczbie mieszkań oddawanych do użytku ostatnio się rozchodzą.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2016 r. oddano do użytku 163,3 tys. mieszkań, o 10,6 proc. więcej niż w roku poprzednim. Wzrost liczby mieszkań przeznaczonych na sprzedaż bądź wynajem wyniósł r/r według GUS w 2016 r. aż 26,8 proc.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: