Budujmy dobrą historię kredytową

Tylko u nas

Rozmowa z dr Mariuszem Cholewą - Biuro Informacji Kredytowej S.A.

Rozmowa z dr Mariuszem Cholewą - Biuro Informacji Kredytowej S.A.

Maciej Małek: Gdybyśmy spróbowali najkrócej opisać katalog korzyści z uczestnictwa w programie Nowoczesne Zarządzanie Biznesem - i nie myślę tu bynajmniej w pierwszym rządzie o Biurze Informacji Kredytowej, tylko o beneficjentach tego programu.

dr Mariusz Cholewa: Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją pomagającą Polakom budować wiarygodność finansową. W sposób szczególny zależy nam na młodych ludziach - aby oni w sposób świadomy budowali pozytywną historię kredytową. Polakom najczęściej BIK kojarzy się z czymś negatywnym. Najczęściej jak dowiadujemy się, że jesteśmy w BIKu to dzieje się to w odziale banku wraz z informacją, że nie dostaliśmy kredytu bo była jakaś trudna sytuacja z naszą przeszłością kredytową i to tam widać.

Jednak ponad 90 proc. infomacji, które mamy to są infomacje pozytywne. Każda informacja w momencie zapytania o kredyt jest przygotowywana i przechowywana w BIKu. To wszystko buduje nam pozytywną historię kredytową. Młodzi ludzie powinni wiedzieć, że budowanie historii ma duże znaczenie. Zacząć je odpowiednio wcześnie w sposób rozsądny, aby w przyszłości zaprocentowało pozytywnie. Może też zaprocentować negatywnie jeśli będziemy niezbyt ostrożnie podchodzić do zaciągania kredytów. Ale może zadziałać dużo bardziej pozytywnie gdy mamy długą historię kredytową, pokazujemy, że braliśmy kredyty i dobrze się z nich wywiązujemy i to świadczy o tym, że warto nam powierzyć kolejne środki na większe kwoty, gdy potrzebujemy kredytu na mieszkanie, samochód. Mając dobrą historię kredytową jesteśmy osobą bardziej wiarygodną dla banków.

Zobacz również rozmowę w wersji wideo.

aleBank.pl

Udostępnij artykuł: