Budżet na 2020 r. bez deficytu?

Gospodarka

Budżet na 2020 r. bez deficytu byłby znaczącym krokiem do uzdrowienia polskiej gospodarki - uważają Pracodawcy RP. Realizacja takiego planu wydatków nie byłaby łatwa, ale warto to wyzwanie podjąć.

Pieniądze - banknoty 100-złotowe
Pieniądze Fot. stock.adobe.com/4th Life Photography

Budżet na 2020 r. bez deficytu byłby znaczącym krokiem do uzdrowienia polskiej gospodarki - uważają Pracodawcy RP. Realizacja takiego planu wydatków nie byłaby łatwa, ale warto to wyzwanie podjąć.

.@PracodawcyRP: #budżet na 2020 r. bez deficytu byłby znaczącym krokiem do uzdrowienia polskiej gospodarki

- Budżet bez deficytu to zamiar, któremu powinniśmy kibicować wszyscy, bez względu na poglądy polityczne, bo to jest dobre dla polskiej gospodarki – mówi dr Leszek Juchniewicz, główny ekonomista Pracodawców RP.W jego opinii polskie państwo jest już i tak wystarczająco zadłużone. Czas odwrócić tę tendencję i skończyć z rokrocznym generowaniem nowych zobowiązań.– Wierzę, że budżet bez deficytu będzie priorytetem w polityce finansowej w przyszłym roku i nie okaże się przedwyborczą, pustą deklaracją – zaznacza.

Likwidacja dziury budżetowej

Likwidacja dziury budżetowej dałaby także narzędzie do walki z pogorszeniem koniunktury gospodarczej na świecie i w rezultacie w Polsce. W przypadku zrealizowania najgorszych scenariuszy dotyczących spowolnienia, rząd będzie mógł wrócić do zadłużenia, aby ratować PKB.Czytaj także: Pracodawcy oceniają założenia do projektu budżetu na 2020 rok >>>

- Byłoby to zadłużanie na mniejszą skalę, bo inny byłby punkt wyjścia. Zadłużać się, mając zerowy deficyt to sytuacja komfortowa w porównaniu do takiej, w której dług już jest spory - wyjaśnia Juchniewicz - W tej drugiej pole manewru jest o wiele mniejsze, a pozytywne efekty trudniejsze do osiągnięcia.Pracodawcy RP popierają pomysł budżetu bez dziury budżetowej. Deklarują przy tym gotowość do współpracy w jego realizacji w ramach prac Rady Dialogu Społecznego oraz spotkań bezpośrednich.
Źródło: Pracodawcy RP
Udostępnij artykuł: