Polscy eksporterzy powinni wykorzystać sytuację gospodarczą w Niemczech

Gospodarka

Dobra koniunktura w niemieckiej gospodarce utrzyma się w bieżącym roku, przynosząc wzrost PKB Niemiec o co najmniej 2%. Tym samym nadchodzi dobry czas dla polskich eksporterów, który trzeba wykorzystać na umocnienie relacji z niemieckimi odbiorcami, uważają przedstawiciele Banku Zachodniego WBK.

Fot. Pixabay.com

Dobra koniunktura w niemieckiej gospodarce utrzyma się w bieżącym roku, przynosząc wzrost PKB Niemiec o co najmniej 2%. Tym samym nadchodzi dobry czas dla polskich eksporterów, który trzeba wykorzystać na umocnienie relacji z niemieckimi odbiorcami, uważają przedstawiciele Banku Zachodniego WBK.

Polscy eksporterzy powinni wykorzystać wysoki #PKB Niemiec 0 uważa #BZ WBK

- Dobre wiadomości dla niemieckiej gospodarki to dobre wiadomości dla polskiej gospodarki, co wynika przede wszystkim z silnych relacji handlowych. Wiele krajowych firm jest włączonych w łańcuch dostaw niemieckiego przemysłu, więc bardzo szybko i bezpośrednio odczuwa efekty zwiększenia obrotów na tamtejszym rynku. Co ciekawe, dane pokazują, że stan koniunktury za granicą jest dla polskich eksporterów znacznie ważniejszym czynnikiem niż kurs złotego, determinujący ich konkurencyjność cenow" - powiedział szef departamentu analiz ekonomicznych BZ WBK Piotr Bielski.Wskaźnik PMI dla niemieckiego przemysłu znalazł się na najwyższym w historii poziomie 63,3 pkt w grudniu 2017 r. To mocny zwiastun, że niezła koniunktura z ostatnich miesięcy utrzyma się w Niemczech również w tym roku, przynosząc wzrost PKB o co najmniej 2%, dodał.

Wskaźniki dalej będą rosnąć

Komisja Europejska przewiduje, że wzrost PKB Niemiec w 2018 r. sięgnie 2,1%, szacunki Bundesbanku zakładają 2,5%, zaś Instytutu Ifo - 2,6%. Co ważne, tegoroczne wzrosty wskaźników, zgodnie z analizami, dotyczyć będą i konsumpcji, i inwestycji. Dalej powinna poprawiać się też sytuacja w eksporcie oraz kondycja rynku pracy, w tym wynagrodzenia.Piotr Dylak, dyrektor ds. handlu zagranicznego w BZ WBK, zwraca uwagę, że polscy eksporterzy mogą a wręcz powinni wykorzystać sytuację gospodarczą w Niemczech, aby umocnić swoją pozycję na tym rynku. Nie chodzi tylko o realizację pierwszych czy zwiększonych zamówień, ale też o aktywne pogłębianie relacji z kontrahentami, co może zaprocentować w perspektywie w długoterminowej.

Jaki udział Niemiec w polskim eksporcie?

- Eksporterzy nie zawsze o tym pamiętają, ale mogą bardzo mocno zyskać w oczach zagranicznych odbiorców informując ich o stosowaniu lub zamiarze stosowania określonych narzędzi finansowych. Taki efekt daje m.in. bezregresowe finansowanie wierzytelności eksportowych. Oznacza ono dla importera konkretne korzyści i polska firma może je przedstawiać jako element swojej całościowej oferty – uważa Dylak.Zgodnie z danymi GUS za okres styczeń-październik 2017 r. udział Niemiec w polskim eksporcie wyniósł 27,4%. W tym okresie wartość towarów sprzedanych przez polskie firmy na tym rynku wyniosła prawie 46,1 mld euro.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: